Samsung Note 7, interzis cu desăvârșire de mai multe companii
Posesorii de telefoane marca Samsung Galaxy Note 7 sunt nevoiţi să-şi lase gadgeturile acasă în cazul în care doresc să călătorească cu avionul. Mai multe companii aeronautice din lume au interzis transportul acestora de teama riscului de a lua foc. Primii care au interzis marca şi modelul de telefon la bordul avioanelor au fost autorităţile din Statele Unite ale Americii. La scurt timp şi alte companii din lume au luat aceeaşi iniţiativă pentru a nu pune în pericol siguranţa pasagerilor. Printre cei care au interzis transportul Samsung Galaxy Note 7 se numără şi Singapore Airlines care a postat pe pagina de Facebook anunţul interdicţiei.
„Având în vedere interzicerea de către Departamentul de Transport al Statelor Unite ale Americii a aparatului Galaxy Note 7, Singapore Airlines doreşte să-şi informeze clienţii că Galaxy Note 7 va fi interzis la bordul avioanelor nostre de persoane, în bagajul de mână sau la bagajele de cală începând cu data de 16 octombrie ora 00.00, după ora din Singapore. De asemenea, telefonul nu poate fi transportat ca şi încărcătură. Oricine va fi găsit cu aşa ceva asupra lui va fi debarcat imediat. Dorim înţelegerea pasagerilor noştri în această problemă. Vă mulţumim”, scriu reprezentanţii Singapore Airlines.
Interdicţia este deja plicată şi în Europa de mai multe companii celebre iar regula se aplică deja şi în marile aeroporturi din lume. Călătorii sunt “sfătuiţi” să nu aducă acest model de smartphone nici măcar în aerogări. În septembrie, Samsung a rechemat aproape 2,5 milioane de telefoane după mai multe plângeri în legătură cu bateriile care explodează. După ce o parte dintre dispozitive au fost înlocuite, au fost făcute alte plângeri conform cărora telefoanele nu ar fi sigure, existând riscul să ia foc. Gigantul sud coreean a oprit producţia Galaxy Note 7.
sursa:voceabiz


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)