Salvarea a sosit miercuri seara. UTA s-a dus în „city-break” la Pitești

de Lucian Dănilă | 18 mai 2019, 1:26 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA a fost în mai mult perioade din acest sezon caz de targă. Salvarea a sosit miercuri seara. Nu ambulanța, ci doar salvarea de la retrogradare, performanță cu care începem să ne obișnuim fiind al doilea an la rând când se întâmplă acest lucru.

Doi ani, în 2016 și în 2017, UTA ratat promovarea în Liga 1 după meciuri de baraj cu codașele din primul eșalon, Voluntari respectiv ACS Poli. În sezonul trecut o bună perioadă de timp, arădenii erau sub linie, salvându-se pe final. Acum, chiar dacă nu au mai fost la fel de mari emoțiile ca și anul trecut, fanii aărdeni încă tremurau și la pauza meciului cu Aerostar. Aveau și de ce pentru că în prima repriză au fost momente în care se juca doar în jumătatea echipei UTA și nimeni nu înțelegea de ce pe cealaltă jumătate nu sunt lăsați copiii să alerge dacă tot nu era folosită. Într-o tresărire de orgoliu, jucătorii cu ștaif din lotul Bătrânei Doamne ne-au demonstrat că dacă vor se și poate. Au întors rezultatul cu gruparea moldoveană, au învins cu 2-1 și s-au salvat matematic de la retrogradare.

Rezultatul cu Aerostar a fost numai bun pentru a trata cu lejeritate meciul de la Pitești. A fost un fel de „city-break”, sau cel puțin așa s-a văzut în transmisia LIVE a celor de la FC Argeș TV. Da, am văzut meciul pe Facebook. Am văzut cum UTA a pierdut cu 2-1, iar la primul gol fundașii arădeni erau într-o plimbare de promenadă în timp ce Florescu defila pe partea stângă în direcția lui de atac, iar Buhăescu a așteptat singurel în fața porții să pună latul pentru 1-0.

Nu numai arădenii păreau plictisiți de acest joc. Era și cei de la FC Argeș, că așa se întâmplă la meciurile fără nici o miză. Ne-au mai dat un gol prin minutul 73, la un corner executat de același Florescu. Vișa a pus capul și s-a făcut 2-0. UTA a marcat și ea în minutele de prelungiri prin juniorul Oroian. Mare bucurie pentru el și bravo lui. Juniorul lui Gaica a urmărit mingea trimisă în bară de Cristian Matei și a marcat din interiorul careului.

Dacă i-am întreba pe cei de la FC Argeș care este adversarul preferat din Liga a 2-a, toți ar ridica două degete în sus și ar striga în cor: UTAAAAA!!! Da, ne-au bătut de patru ori în patru meciuri disputate în ultimele două sezoane.

UTA nu era cu gândul la acest meci. Arădenii se gândeau la ceea ce urmează, la jocul cu Petrolul de pe Motorul. Lor cu astea de pe primele locuri le place, dar să nu se numească „U” Cluj. Păcurar așteaptă galeria să revină la sentimente mai bune față de echipă, așteaptă din nou ca cei experimentați să își activeze butonul de „vreau” și își dorește să încheie aventura sa pe banca acestui club cu o victorie în fața „lupilor galbeni” ai lui Mulțescu, omulcare și-a început cariera de antrenor chiar la Arad. Aici și-a încheiat-o pe cea de jucător.