S-au scumpit ţigările Kent, Pall Mall, Dunhill, Viceroy, Vogue și Lucky Strike

BAT Romania a scumpit ţigările comercializate sub brand-urile Kent, Pall Mall, Dunhill, Viceroy, Vogue sau Lucky Strike, scrie economica.net.
Compania British American Tobacco a scumpit, de ieri, ţigările pe care le comercializează. Cele mai vândute mărci de ţigări din România, Kent şi Pall Mall, sunt acum cu 0,2 lei mai scumpe. Astfel, Kent Blue costă acum 14,5 lei, de la 14,3 lei, iar Pall Mall Blue costă 13,5 lei, de la 13,3 lei.
Dunhill Blue(lung) costă 15,5 lei, Vogue costă 15 lei, Lucky Strike costă 14 lei, iar Viceroy 13,3 lei.
Lista cu noile preţuri ale ţigărilor
Scumpirile s-au făcut din cauza măririi accizei la ţigări. Cel mai probabil, în perioada imediat următoare, şi celelalţi doi mari distribuitori din ţară, Phillip Morris şi Japan Tobacco International, vor opera scumpiri.
Precedentele scumpiri au fost făcute la 1 aprilie. Nivelul accizei totale, aplicabil în perioada 1 aprilie 2014 – 31 martie 2015 inclusiv, a fost majorat începând cu 1 aprilie 2014 de la 81,78 euro/1.000 ţigarete, la 84,37 euro/1.000 ţigarete.
Sursa: economica.net
Comentariile portalului
DECI AVEM ACEIAS SOARTA CA DUPA PLECAREA LUI BARA DE LA UTA ; CAND CHIRILA A LUAT UTA DUPA CARE CATANTARITI 4000000 MILIOANE EURO DATORIE ACELAS LUCRU SI ACUM ; DESFINTAREA SI PESTE (...)
@parere: pentru a preveni asemenea tragedii sau cel puțin pentru a reduce Nr lor este nevoie de poliție și radare pe străzi.
Care a fost dinamica accidentului,directia de deplasare si viteza aproximativa a celor implicati in accident,daca avea echipament de protectie.Poate asta ar fi trebuit sa contina stirea,pentru (...)