vineri, 29 martie, 2024

S-a înecat la mal! Simona Halep a fost eliminată de Kuznetova la Stuttgart!

de Lucian Dănilă | 25 aprilie 2014, 10:13 AM | Sport

0

Simona Halep, cap de serie numărul 2 şi locul 5 WTA, a ratat, joi, calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii în valoare totală de 710.000 de dolari.

Halep a fost învinsă, în turul doi, cu scorul de 7-5, 7-6 (7/4), după o oră şi 34 de minute, de Svetlana Kuzneţova (Rusia), poziţia 29 în ierarhia mondială. A fost un meci cel puțin ciudat, meci în care Simonei parcă i-a lipsit chiar spiritul de campioană. Românca a avut în primul set un avantaj de 5-2 la gheme, dar rusoaica le-a câștigat pe următoarele cinci și implicit setul. Apoi, în setul al doilea, Simona a avut trei mingi de set consecutive, dar le-a irosit pe toate, urmând a pierde și tie-break-ul.

Pentru participarea la turneul de la Stuttgart, Simona Halep va primi 55 de puncte WTA şi un cec în valoare de 7.984 de euro.