sâmbãtã, 20 iunie, 2026

Special Arad Logo

    România, în topul dosarelor de corupție și pe primul loc în UE la anchetele privind traficul de persoane, potrivit raportului Eurojust 2025

    de - | 20 iunie 2026, 12:25 PM | Internaţional | Recomandările editorilor

    0

    (foto: Eurojust/raport)

    România continuă să se confrunte cu provocări majore în domeniul criminalității, potrivit raportului de activitate pentru anul 2025 al Agenției Uniunii Europene pentru Cooperare în Materie de Justiție Penală (Eurojust). Documentul plasează țara noastră printre statele europene cu cele mai multe dosare de corupție, pe primul loc în Uniunea Europeană la numărul anchetelor privind traficul de persoane și în rândul celor mai active state în combaterea infracțiunilor de mediu.

    Conform raportului, în anul 2025 au fost înregistrate 82 de noi cazuri de mare corupție la nivelul Uniunii Europene. Cele mai multe dintre acestea au fost deschise în Franța și România, ceea ce evidențiază amploarea fenomenului, dar și implicarea autorităților judiciare române în investigarea faptelor de corupție cu impact major.

    Datele sunt și mai îngrijorătoare în ceea ce privește traficul de persoane. România a raportat cel mai mare număr de dosare privind exploatarea sexuală și exploatarea prin muncă forțată dintre toate statele membre ale Uniunii Europene. În clasament urmează Italia și Ungaria, țări care au înregistrat, de asemenea, un nivel ridicat al acestui tip de criminalitate.

    În domeniul protecției mediului, România se află printre cele mai active state membre în ceea ce privește acțiunile judiciare. Alături de Italia și Slovenia, țara noastră a înregistrat cel mai mare număr de anchete privind infracțiuni precum poluarea, defrișările ilegale și traficul de deșeuri. Raportul menționează 68 de investigații desfășurate în acest sector, infracțiunile de mediu fiind considerate de autoritățile europene amenințări în continuă creștere.

    Raportul Eurojust evidențiază și implicarea semnificativă a României în cooperarea judiciară europeană. În cursul anului 2025, autoritățile române au deschis 217 cazuri noi, dintre care 40 au presupus colaborarea anchetatorilor din cel puțin trei state. De asemenea, România a participat și a oferit sprijin în alte 276 de anchete penale desfășurate în state membre ale Uniunii Europene.

    La nivel european, Eurojust a gestionat aproximativ 14.000 de cazuri în 2025, dintre care peste 5.600 au fost înregistrate pentru prima dată în cursul anului. Raportul atrage atenția asupra extinderii fenomenului criminalității organizate, numărul total al dosarelor gestionate de agenție fiind cu aproape 60% mai mare decât în 2020.

    Datele confirmă atât amploarea provocărilor cu care se confruntă România în domeniul combaterii criminalității, cât și rolul important pe care autoritățile române îl au în mecanismele europene de cooperare judiciară.

    Citește și: DNA lovește la vârful DSVSA Arad: directorii instituției, Roșu și Cioban, inculpați într-un dosar de corupție și abuz în serviciu. Cine mai e implicat

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.