marþi, 19 martie, 2024

România a trecut chinuit de Thailanda în Davis Cup. Marius Copil a bifat a 23-a prezență în echipa tricoloră

de Dan Lazăr | 4 februarie 2023, 1:18 PM | Sport

0

Echipa României a învins formaţia Thailandei cu scorul de 3-2, sâmbătă la Nonthaburi, în primul tur al play-off-ului Grupei Mondiale I a Cupei Davis, graţie victoriei reuşite de Filip Cristian Jianu în faţa lui Yuttana Charoenphon, cu 6-0, 6-2.

Jianu (267 ATP la simplu) s-a impus clar, după 62 de minute, în faţa unui adversar aflat pe locul 976 în clasamentul mondial.

Vineri, în primul meci de simplu, Nicholas David Ionel a fost învins surprinzător de Yuttana Charoenphon, cu 7-5, 3-6, 6-1. Nicholas David Ionel, cel mai bine clasat român la simplu (225 ATP), s-a înclinat după două ore şi 40 de minute de joc în faţa unui adversar care de află doar pe locul 976 în clasamentul mondial.

Apoi, Filip Cristian Jianu s-a impus în faţa lui Kasidit Samrej, cu 6-4, 6-7 (5/7), 6-2, restabilind egalitatea. Jianu (267 ATP la simplu) a câştigat după două ore şi 37 de minute în faţa lui Samrej (605 ATP la simplu.

Tot sâmbătă, Nicholas David Ionel l-a învins pe Kasidit Samrej în două seturi, scor 6-4, 6-1, iar perechea Marius Copil/Victor Vlad Cornea a fost învinsă de echipa Pruchya Isaro/Thantub Suksumrarn, scor 4-6, 6-2, 6-4.

Marius Copil (393 ATP la simplu şi 511 ATP la dublu), aflat la a 23-a întâlnire de Cupa Davis pentru România, şi debutantul Victor Vlad Cornea (1.204 ATP la simplu, 107 ATP la dublu), s-au înclinat după două ore şi 13 minute de joc.

România va juca în luna septembrie 2023 în Grupa Mondială I.