Ritmuri creole din Insula Reunion la Arad, în KF!





Vineri seara, de la ora 20, terasa KF ne oferă un concert inedit cu o trupă venită tocmai din îndepărtatele insule Reunion: KREOLOKOZ!
Evenimentul este organizat de EIVA și CEMEA Reunion, iar intrarea va fi liberă!
Trupa Kreolokoz face o muzică inovatoare, un melanj inspirat din muzica tradițională reunioneză, promovând cultura creolă într-un mod unic. Trupa a scos deja două albume, primul în noiembrie 2010 (Poézi natal), iar al doilea în noiembrie 2014 (Prinsès). A dat peste 100 de concerte în țările din zona Oceanului Indian și este pentru prima dată când muzica trupei este cântată în România.
Kreokoloz te va mișca prin muzica poetică, plină de romanțe și ritmuri tropicale, cântece de dragoste și în acelasi timp de revoltă, folosind instrumente tradiționale combinate cu instrumente moderne. Muzica are influențe din Africa, India, Madagascar și Europa, fiind o imagine vie a istoriei scurte, dar foarte intense a Insulei Reunion.
Comentariile portalului
Bună sau cum e Bună asta cu Parchetul se sesizează din oficiu :))) Parchetul administrează doar probele împotriva ta nimic pro deci lăsăm instanțele să judece, ele sunt î (...)
Bună sau rea, Din câte cunosc eu, fostul proprietar Lazăr/Sohne a început reconstruirea clădirii pe interior cu mulți anii în urmă când a schimbat (...)
Este o mare prostie,ca inainte de 89 toate constructiile din ferme erau acoperite cu placi de azbociment,si sa vii acum sa sanctionezi de dragul publicitatii acest aspect este o (...)