marþi, 16 aprilie, 2024

Revenire de senzație pentru Halep! Simona, în semifinale la Roland Garros

de Special Arad | 7 iunie 2017, 5:23 PM | Sport

0

Meci dramatic în sferturile de finală de la Roland Garros, între românca Simona Halep și ucraineanca Elina Svitolina.

Svitolina s-a impus în primul set cu scorul de 6-3, iar în setul 2 Halep a revenit și a câștigat cu 7-6. În setul decisiv, românca s-a impus categoric, câștigând cu 6-0 și calificându-se astfel în semifinalele turneului de la Roland Garros.

Anul trecut, Halep ajunsese doar până în faza optimilor de finală, dar în urmă cu trei ani a jucat chiar și finala.

Dacă va câștiga turneul de la Roland Garros, Simona Halep va ajunge nr. 1 mondial în clasamentul WTA.
    În acest moment, românca se află pe locul 3, în vreme ce învinsa de astăzi, Svitolina, se află pe locul 5.