Răzbunarea! Poli a câştigat la Pâncota şi continuă să spere la promovare

de Lucian Dănilă | 25 octombrie 2014, 1:44 PM | Sport

0

Şoimii Pâncota au întâlnit Poli pe teren propriu într-o reeditare a partidei din cupă, câştigată de echipa lui Cuedan cu 3-2. Acum, datele problemeie s-au schimbat. Poli a venit în Podgorie după trei victorii, iar Pâncota spera măcar la un punct.

Au câştigat timişorenii cu scourul de 1-0. Unicul gol a fost marcat de Henrique în minutul 37, după o acţiune personală în care i-a depăşit pe fundaşii centrali ai gazdelor. Poli a dominat prima parte, având mai multe situaţii la poarta lui Irimia. Cea mai mare a irosit-o Popovici, care a şutat în bară în minutul 26.

Şoimii au încercat să revină imediat după primirea golului. Alin Mihai a avut o bună situaţie în minutul 45, apoi în partea secundă Polgar şi Lengzel au fost şi ei aproape de egalare.

Poli a conservat bine avantajul şi chiar şi-a creat o bună situaţie, dar şutul lui Boldea a fost respins de Irimia.

Pâncota se menţine pe locul 8 (din 11), după înfrângerile echipelor Olimpia, Caransebeş şi FC Bihor. Poli, aflată la a patra victorie consecutivă, continuă lupta pentru promovare.

Şoimii Pâncota – Poli Timişoara 0-1 (0-1)

A marcat Henrique (37)

Șoimii: Irimia – Maghici, Lengyel, Crușoveanu, Siminic – Monac (55 Băd), Suciu, Polgar, Huțanu (66 Pantea) – Cuedan jr. (72 Bulzan) – Mihai.

Poli: Smaranda – Belu, Cînu, Scutaru, Neagu – Bărbuț, Popescu (66 Trandu), Poparadu, Boldea – Henrique, Carvalho (22 Popovici).

Arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj Napoca) – Ionel Dumitru (Gherghița) – Petre Geambazu (Bușteni) Observatori: Mircea Bucur (Târgu Mureș), Costin Dan (Zalău).