vineri, 19 iulie, 2024

Special Arad Logo

    Rapid – Steaua în prima etapă a Ligii 1! S-a stabilit programul complet (vezi aici)

    de Lucian Dănilă | 2 iulie 2014, 4:29 PM | Sport

    0

    Astăzi, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, a avut loc tragerea la sorţi pentru sezonul competiţional al Ligii 1, ediţia 2014-2015. Prima etapă debutează pe 26 iulie, iar toate meciurile vor fi în direct şi-n exclusivitate pe Look TV.
    Abonaţii UPC nu mai pot viziona gratuit meciurile din Liga 1, ci vor trebui să plătească o taxă. Compania de cablu a făcut un pachet separat numit Extra Fotbal! Aici vor fi incluse programele care vor transmite meciurile din Liga 1 şi va costa 10 lei lunar. De asemenea, potrivit paginademedia.ro, programul Look TV Plus va fi inclus în pachetul de bază, dar aici vor fi doar emisiuni despre meciurile din Liga 1, scrie GSP.ro.

    Prima etapă, primul derby! Cel puțin din punct de vedere al palmaresului, prima etapă vine cu primul mare derby: Rapid – Steaua.

    PROGRAMUL LIGII 1

    Etapa I, 26 iulie

    Rapid Bucureşti – Steaua Bucureşti

    CS Universitatea Craiova – Pandurii Târgu Jiu

    CFR Cluj – Ceahlăul Piatra Neamţ

    ASA Târgu Mureş – Universitatea Cluj

    Concordia Chiajna – Astra Giurgiu

    Dinamo Bucureşti – Oţelul Galaţi

    FC Braşov – Petrolul Ploieşti

    FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş

    CSMS Iaşi – FC Viitorul

    Etapa a II-a, 2 august

    Steaua Bucureşti – CS Universitatea Craiova

    Pandurii Târgu Jiu – CFR Cluj

    Ceahlăul Piatra Neamţ – ASA Târgu Mureş

    Universitatea Cluj – Dinamo Bucureşti

    Astra Giurgiu – FC Braşov

    Oţelul Galaţi – Concordia Chiajna

    Petrolul Ploieşti – FC Botoşani

    Gaz Metan Mediaş – CSMS Iaşi

    FC Viitorul – Rapid Bucureşti

    Etapa a III-a, 9 august

    Rapid Bucureşti – Gaz Metan Mediaş

    CS Universitatea Craiova – FC Viitorul

    CFR Cluj – Steaua Bucureşti

    Concordia Chiajna – Universitatea Cluj

    Dinamo Bucureşti – ASA Târgu Mureş

    FC Braşov – Oţelul Galaţi

    FC Botoşani – Astra Giurgiu

    CSMS Iaşi – Petrolul Ploieşti

    Pandurii Târgu Jiu – Ceahlăul Piatra Neamţ

    Etapa a IV-a, 16 august

    ASA Târgu Mureş – Concordia Chiajna

    Steaua Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu

    Ceahlăul Piatra Neamţ – Dinamo Bucureşti

    Universitatea Cluj – FC Braşov

    Astra Giurgiu – CSMS Iaşi

    Oţelul Galaţi – FC Botoşani

    Petrolul Ploieşti – Rapid Bucureşti

    Gaz Metan Mediaş – CS Universitatea Craiova

    FC Viitorul – CFR Cluj

    Etapa a V-a, 23 august

    Rapid Bucureşti – Astra Giurgiu

    CS Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti

    CFR Cluj – Gaz Metan Mediaş

    Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti

    FC Braşov – ASA Târgu Mureş

    FC Botoşani – Universitatea Cluj

    CSMS Iaşi – Oţelul Galaţi

    Steaua Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ

    Pandurii Târgu Jiu – FC Viitorul

    Etapa VI-a, 30 august

    ASA Târgu Mureş – FC Botoşani

    Dinamo Bucureşti – FC Braşov

    Ceahlăul Piatra Neamţ – Concordia Chiajna

    Universitatea Cluj – CSMS Iaşi

    Astra Giurgiu – CS Universitatea Craiova

    Oţelul Galaţi – Rapid Bucureşti

    Petrolul Ploieşti – CFR Cluj

    Gaz Metan Mediaş – Pandurii Târgu Jiu

    FC Viitorul – Steaua Bucureşti

    Etapa a VII-a, 13 septembrie

    Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj

    CS Universitatea Craiova – Oţelul Galaţi

    CFR Cluj – Astra Giurgiu

    FC Braşov – Concordia Chiajna

    FC Botoşani – Dinamo Bucureşti

    CSMS Iaşi – ASA Târgu Mureş

    Steaua Bucureşti – Gaz Metan Mediaş

    Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti

    FC Viitorul – Ceahlăul Piatra Neamţ

    Etapa a VIII-a, 20 septembrie

    ASA Târgu Mureş – Rapid Bucureşti

    Concordia Chiajna – FC Botoşani

    Dinamo Bucureşti – CSMS Iaşi

    Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Braşov

    Universitatea Cluj – CS Universitatea Craiova

    Astra Giurgiu – Pandurii Târgu Jiu

    Oţelul Galaţi – CFR Cluj

    Petrolul Ploieşti – Steaua Bucureşti

    Gaz Metan Mediaş – FC Viitorul

    Etapa a IX-a, 27 septembrie

    Rapid Bucureşti – Dinamo Bucureşti

    CS Universitatea Craiova – ASA Târgu Mureş

    CFR Cluj – Universitatea Cluj

    FC Botoşani – FC Braşov

    CSMS Iaşi – Concordia Chiajna

    Steaua Bucureşti – Astra Giurgiu

    Pandurii Târgu Jiu – Oţelul Galaţi

    Gaz Metan Mediaş – Ceahlăul Piatra Neamţ

    FC Viitorul – Petrolul Ploieşti

    Etapa a X-a, 4 octombrie

    ASA Târgu Mureş – CFR Cluj

    Concordia Chiajna – Rapid Bucureşti

    Dinamo Bucureşti – CS Universitatea Craiova

    FC Braşov – CSMS Iaşi

    Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Botoşani

    Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu

    Astra Giurgiu – FC Viitorul

    Oţelul Galaţi – Steaua Bucureşti

    Petrolul Ploieşti – Gaz Metan Mediaş

    Etapa a XI-a, 18 octombrie

    Rapid Bucureşti – FC Braşov

    CS Universitatea Craiova – Concordia Chiajna

    CFR Cluj – Dinamo Bucureşti

    CSMS Iaşi – FC Botoşani

    Steaua Bucureşti – Universitatea Cluj

    Pandurii Târgu Jiu – ASA Târgu Mureş

    Petrolul Ploieşti – Ceahlăul Piatra Neamţ

    Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu

    FC Viitorul – Oţelul Galaţi

    Etapa a XII-a, 25 octombrie

    ASA Târgu Mureş – Steaua Bucureşti

    Concordia Chiajna – CFR Cluj

    Dinamo Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu

    FC Braşov – CS Universitatea Craiova

    FC Botoşani – Rapid Bucureşti

    Ceahlăul Piatra Neamţ – CSMS Iaşi

    Universitatea Cluj – FC Viitorul

    Astra Giurgiu – Petrolul Ploieşti

    Oţelul Galaţi – Gaz Metan Mediaş

    Etapa a XIII-a, 1 noiembrie

    Rapid Bucureşti – CSMS Iaşi

    CS Universitatea Craiova – FC Botoşani

    CFR Cluj – FC Braşov

    Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti

    Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna

    Astra Giurgiu – Ceahlăul Piatra Neamţ

    Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi

    Gaz Metan Mediaş – Universitatea Cluj

    FC Viitorul – ASA Târgu Mureş

    Etapa a XIV-a, 8 noiembrie

    Rapid Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ

    ASA Târgu Mureş – Gaz Metan Mediaş

    Concordia Chiajna – Steaua Bucureşti

    Dinamo Bucureşti – FC Viitorul

    FC Braşov – Pandurii Târgu Jiu

    FC Botoşani – CFR Cluj

    CSMS Iaşi – CS Universitatea Craiova

    Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti

    Oţelul Galaţi – Astra Giurgiu

    Etapa a XV-a, 22 noiembrie

    CS Universitatea Craiova – Rapid Bucureşti

    CFR Cluj – CSMS Iaşi

    Steaua Bucureşti – FC Braşov

    Pandurii Târgu Jiu – FC Botoşani

    Ceahlăul Piatra Neamţ – Oţelul Galaţi

    Astra Giurgiu – Universitatea Cluj

    Petrolul Ploieşti – ASA Târgu Mureş

    Gaz Metan Mediaş – Dinamo Bucureşti

    FC Viitorul – Concordia Chiajna

    Etapa a XVI-a, 29 noiembrie

    Rapid Bucureşti – CFR Cluj

    CS Universitatea Craiova – Ceahlăul Piatra Neamţ

    ASA Târgu Mureş – Astra Giurgiu

    Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş

    Dinamo Bucureşti – Petrolul Ploieşti

    FC Braşov – FC Viitorul

    FC Botoşani – Steaua Bucureşti

    CSMS Iaşi – Pandurii Târgu Jiu

    Universitatea Cluj – Oţelul Galaţi

    Etapa a XVII-a, 6 decembrie

    CFR Cluj – CS Universitatea Craiova

    Steaua Bucureşti – CSMS Iaşi

    Pandurii Târgu Jiu – Rapid Bucureşti

    Ceahlăul Piatra Neamţ – Universitatea Cluj

    Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti

    Oţelul Galaţi – ASA Târgu Mureş

    Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna

    Gaz Metan Mediaş – FC Braşov

    FC Viitorul – FC Botoşani.

    S-a tras și țintarul Cupei Ligii

    În cadrul aceluiaşi eveniment a fost efectuată şi tragerea la sorţi a partidelor din cadrul optimilor de finală ale Cupei Ligii, ediţia 2014-2015.

    Optimile de finală ale Cupei Ligii României s-au stabilit. Partidele se vor disputa pe 18 şi 19 iulie, după ce Rapid, CSU Craiova, ASA Târgu Mureş şi CSMS Iaşi vor juca un tur preliminar.

    Iată lista meciurilor din optimi:

    Gaz Metan Mediaş – Pandurii Târgu Jiu

    Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti

    Rapid/CSU Craiova* – Steaua

    Otelul Galaţi – Ceahlăul Piatra Neamţ

    ASA Târgu Mureş/CSMS Iaşi* – CFR Cluj

    Concordia Chiajna – Dinamo

    FC Braşov – Astra Giurgiu

    Viitorul Constanţa – FC Botoşani

    *Echipele extrase primele din urnă vor fi gazde în primul meci

    *Rapid – CSU Craiova şi ASA Târgu Mureş – CSMS Iaşi vor juca un tur preliminar

    Programul etapelor ediţiei 2014-2015 a Ligii I, aprobat de Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal în şedinţa din 28 mai, a fost anunţat oficial de Liga Profesionistă de Fotbal.

     

     

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    2 + 0 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.