Radu Țuculescu aduce „Luna gheboasă” la Boeme Cafe





Radu Țuculescu își va lansa cartea „Luna gheboasă”, sâmbătă, 29 iunie, la Boeme Cafe de pe strada Episcopiei. Vor vorbi scriitoarea Eugenia Crainic și editoarea Violeta Borzea. Evenimentul va începe de la ora 18:00.
Radu Țuculescu s-a născut în 1949 la Târgu Mureș. Este scriitor, regizor, jurnalist și traducător, fiind nepotul marelui pictor Ion Țuculescu.
Radu Țuculescu este considerat unul din cei mai prestigioși romancieri ai generației sale. A fost distins de-a lungul carierei sale cu numeroase premii la nivel național, iar începând cu 2007 a cunoscut un real succes și în afara granițelor.
Romanele sale au fost traduse, până în prezent, în Germania, Franța, Italia, Austria, Ungaria, Serbia, Cehia, Israel, iar piesele de teatru în cehă, maghiară, italiană, franceză, ebraică, engleză.
Din 2008, piesele sale au intrat în repertoriul permanent al teatrului Orfeus din Praga fiind astfel cel mai jucat dramaturg român contemporan în Cehia.
Cartea a cărei lansare va avea loc la Boeme Cafe, „Luna gheboasă”, a apărut în 2023 la „Editura pentru literatură”.
„Radu Tuculescu adună în cartea sa o serie de întâmplări petrecute mai ales după schimbarea din 1989. Întâmplări care, adesea, îți produc frisoane și te pun pe gânduri. Ca și cum Stephen King s-ar fi mutat într-un bloc postsocialist.(…) Un roman grotesc, din care tragem concluzia că și libertatea poate duce la teamă” – Frankfurter Allgemeine Zeitung .
„În paginile cărții este vorba despre o realitate în care viața oamenilor adunați într-un bloc mamut ia turnuri neobișnuite, tulburătoare. Sunt întrupări ale unei existențe adânci melancolice. (…) Autorul are un limbaj colorat, expresiv, cu care ne povestește despre un sistem care se rupe sub greutatea propriei sale arhitecturi ideologice” – Neuer Zurcher Zeitung.
Comentariile portalului
Odihna vesnica !!
Deci, infradtructura orașului e legată de sărbătorile religioase!?
Imi cer scuze,poate gresesc ,fara sa tin partea soferului si facand abstractie de functie,din video nu vad cu ce a gresit omul? Se pregateste sa intre in locul (...)