sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

„Racheta” Omondi a spulberat „U” pe Cluj Arena! Victorie uriașă pentru UTA

de Lucian Dănilă | 4 februarie 2024, 4:11 PM | Sport

3

Au fost mulți sceptici înaintea partidei pe care Bătrâna Doamnă a jucat-o astăzi pe Cluj Arena contra echipei locale Universitatea, chiar dacă UTA venea după o victorie cu Sepsi. Omondi, însă, a avut o zi de excepție pe Cluj Arena și a spulberat-o pe „U”, africanul reușind două goluri și o pasă de gol.

Cinci minute a fost superioară Universitatea în partida de astăzi de la amiază. Practic primele cinci minute s-au jucat în careul lui Kucher, formația antrenată de Sabău punând presiune pe defensiva arădeană încă din start. „U” chiar a reușit să înscrie prin Thalisson după un corner executat scurt de Nistor, mingea i-a revenit apoi mijlocașului echipei clujene și centrarea sa a fost fructificată cu ajutorul unei ieșiri total greșite a lui Kucher. UTA a fost salvată de analiza VAR, Nistor fiind în offside în momentul în care a primit pasa anterioară centrării.

Din acel moment jocul celor de la Universitatea s-a dereglat total.

În minutul 13, Omondi a reușit o recuperare la 40 de metri de poarta oaspeților după o inexactitate a lui Masoero, kenyanul a alergat până în apropierea careului mic, Fosatti a venit disperat în alunecare dar șutul lui Omondi a trecut peste Iliev și UTA a deschis scorul: 0-1!

Ne așteptam ca Universitatea să atace în valuri după reușita arădenilor, dar Rednic și-a așezat foarte bine echipa și careul lui Kucher a fost bine protejat. Freitas și portarul ucrainean au rezolvat destul de simplu singurele acțiuni mai periculoase ale gazdelor.

Avea să vină minutul 36, atunci când același Omondi a profitat de greșeala uriașă a lui Mitrea, a scăpat singur cu Iliev, bulgarul a respins în prima fază, mingea i-a revenit șui Omondi, a pasat pentru Luckassen la limita offside-ului și batavul a înscris pentru 0-2!

UTA conducea cu 2-0 pe Cluj Arena, situație cu care s-a întâlnit și în luna decembrie în fața celor de la Universitatea Craiova. Apoi, în minutul 45, Chipciu l-a pus la încercare pe Kucher cu un șut din afara careului, dar ucraineanul a respins în lateral. S-au dictat patru minute de prelungiri și arădenii păreau că sunt în control, dar a venit acel șut al lui Popa din ultima secundă a minutelor adiționale, mingea s-a dus perfect în colțul din stânga lui Kucher și scorul la pauză avea să se facă 1-2, la fel ca la amintitul joc cu Universitatea Craiova.

A fost o pauză tensionată în ambele vestiare. Cele mai multe probleme erau, totuși, în vestiarul clujenilor, acolo unde Sabău a și făcut două înlocuiri. Mitrea și Fosatti au rămas la vestiare și au intrat Vali Gheorghe și Anselmo.

Rednic a decis să nu își retragă echipa deși avea un avantaj minim la pauză. UTA a început sus repriza a doua și „U” s-a trezit în imposibilitatea de a pune presiune pe careul arădean. La primul corner obținut în al doilea mitan, UTA avea din nou să înscrie. Era minutul 55, Omondi a executat slab, un jucător de la Universitatea a respins tot la jucătorul din Kenya, acesta a încercat o nouă centrare, de data aceasta pe joc, Fabry a intrat pe traiectorie dar nu a reușit să atingă mingea care a poposit la colțul lung sub privirile lui Iliev: 1-3!

După această reușită, UTA a practicat un joc la siguranță, și-a ținut adversarul în zona liniei mediane și a oferit foarte puține spații pentru atacanții adverși. Roguljic, Masoero și Chipciu sunt jucătorii de la „U” care au apărut destul de periculos în careul arădean, dar execuțiile acestora au fost imprecise.

UTA și-a mai creat două situații de gol după ultima reușită a lui Omondi din minutul 55, prin același Omondi și prin Luckassen. După cele două ratări, echipa arădeană a preferat să conserve avantajul pe care l-a obținut. Fluierul de final al lui Iulian Călin aduce echipei arădene trei puncte uriașe, puncte care nu doar că o îndepărtează de zona locurilor de baraj, dar o apropie la doar trei puncte de zona de play-off.

Urmează un joc la Arad cu FC Botoșani și apoi o deplasare la Voluntari, un culoar destul de bun pentru UTA. Este a doua oară în acest sezon în care UTA a câștigat două partide consecutiv. S-a mai întâmplat în toamnă cu acele victorii de la FC U Craiova și apoi cu Dinamo la Oradea, dar a urmat înfrângerea cu Oțelul. FC Botoșani va veni la Arad cu un moral foarte bun după ce a câștigat trei din ultimele patru partide disputate.

„U” Cluj – UTA Arad 1-3 (1-2)

D. Popa 45+4 / Omondi 13, 55, Luckassen 36

U. Cluj: Iliev – Thalisson, Mitrea (46 Anselmo), Masoero – Chipciu (cpt), Bic, Fossati (46 V. Gheorghe), Roger jr (67 Vătăjelu) – D. Nistor, D. Popa (67 Roguljic), R. Silaghi.

UTA: Kucher – Căpușă, Conte, Benga (cpt), Rodrigues – Cristi Mihai, Freitas (70 Ariel Lopez) – Micovschi (90+4 Rareș Pop), Fabry (70 Morar), Omondi (90+4 David Andrei) – Luckassen (83 Ofosu).

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – Romică Bîrdeș (Pitești) și Alexandru Vișan (Galați). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Camera VAR: Cătălin Popa (Pitești), Ciprian Danșa (Satu Mare)

Observator FRF: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)

Observator LPF: Viorel Ilinca (Pitești).