luni, 29 aprilie, 2024

Punct ochit, punct lovit! Remiză albă între „U” și UTA pe Cluj Arena și lupta pentru locul 7 continuă

de Lucian Dănilă | 30 martie 2024, 8:17 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Un punct dorit de UTA pe Cluj Arena și, la final, un punct dobândit de gruparea arădeană pe stadionul formației Universitatea. Arădenii se prezentau sub Dealul Feleacului după câteva lovituri năucitoare pe care le-a primit în ultima săptămână.

După veștile bune legate de Rareș Pop și Cristian Mihai, fotbaliști care au marcat la acțiunile echipelor naționale de juniori sau de tineret, veștile proaste au venit una după alta în tabăra Bătrânei Doamne. A fost acea cruntă lovitură cu pedeapsa de a juca următoarele patru meciuri de pe teren propriu fără spectatori. Apoi Micovschi și Luckassen nu au fost apți pentru jocul din această seară, iar azi dimineață a venit teribila veste a decesului mamei lui Florin Iacob.

În aceste condiții, deși încă e proaspăt mirosul acelui 3-1 din 4 februarie, era bun orice punct obținut. A fost un meci de factură tehnică slabă, cu două echipe care se cunosc foarte bine, cu o linie defensivă care a funcționat bine la UTA și cu încercări ale celor de la Cluj de a sparge barajul defensiv al roș-albilor. Nistor a încercat multe și i-au ieșit puține sau chiar nimic, Marco Rus a părut a fi cel mai dinamic jucător al lui Sabău, iar jucătorii care apăsau cel mai mult accelerația au părut a fi Chipciu și Oancea.

UTA nu a pus probleme prea mari la poarta „șepcilor roșii”. Vlad Morar, intrat în locul accidentatului Tudorie, a avut un șut blocat în minutul 37 după o pasă excelentă a lui Fabry, ca apoi Fabry să încerce un șut de la 30 de metri puțin peste poartă. Și cam atât…

Rednic l-a schimbat din nou pe Rareș Pop la pauză. Adevărul e că nu a livrat nimic. A intrat Imoh Ezekiel, jucător despre care am auzit doar în minutele de prelungiri, atunci când a fost faultat de Masoero în calitate de ultim apărător și jucătorul Universității a fost eliminat. În rest, nimic nici de la Imoh.

Omondi putea da lovitura în minutul 53, dar Gertmonas a respins mingea șutată de acesta. A fost cea mai mare ocazie a arădenilor și chiar ultima din acest joc.

Clujenii au tras primul șut pe poartă în minutul 72, dar Kucher a fost atent și a respins în corner. A urmat apoi unul și mai periculos al lui Roger, în minutul 84, Kucher a respins până pe voleul lui Popa, dar atacantul celor de la „U” a tras peste.

Până la final a mai fost de notat doar eliminarea lui Masoero după ce a alunecat și l-a faultat pe Imoh. Altfel, chiar a fost un meci de 0-0…

Cele două echipe continuă lupta pentru locul 7, dar, din păcate, doar „U” ar putea beneficia de o astfel de poziție, fiind singura dintre cele două echipe care are licență pentru participare în cupele europene.

Universitatea Cluj – UTA Arad 0-0

U. Cluj: Gertmonas – Oancea (73 Anselmo), Masoero, Kelven, Roger jr – Simion (90+1 Mitrea), Bic (73 Doukoure) – V. Roguljic (62 Daniel Popa), Nistor, Chipciu – Marco Rus (73 Silaghi).

Rezerve: Gorcea – Anselmo, Chinteș, Doukoure, Fossati, V. Gheorghe, Mitrea, Pițian, Daniel Popa, Silaghi, Techereș

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

UTA: Kucher – Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues – C. Mihai, Pedro (90 Ariel Lopez) – Rareș Pop (46 Imoh Ezekiel), Fabry (62 Freitas), Omondi – Tudorie (23 Vlad Morar).

Rezerve: Lungu-Bocean – Conte, David, Lopez, Vulturar, Morar, Freitas, Iurasciuc, Imoh.

Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureș) – Adrian Popescu (Craiova), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare)

Camera VAR: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș), Ionel Dumitru (Gheorghița – Prahova)

Observator FRF: Sorin Boca (Iași)

Observator LPF: Claudiu Boaru (Mediaș)

Eliminat: Masoero min. 90