marþi, 4 august, 2026

Special Arad Logo

    Primarul Călin Bibarț exclude cumpărarea Turnului de Apă: „Dacă proprietarii sunt de bună credință, îl pot dona Aradului”

    de Tomas Arond | 4 august 2026, 4:15 PM | Administraţie | Știri Arad | Topic special

    0

    În ultima perioadă s-au reaprins discuțiile privind soarta Turnului de Apă, unul dintre edificiile emblematice ale Aradului, nevalorificat în prezent, ai cărui proprietari sunt dispuși să îl vândă pentru 400.000 de euro. În contextul în care Primăria Timișoarei a modernizat și a inaugurat recent Turnul de Apă din Iosefin, atenția publică s-a îndreptat către Primăria Arad, în vederea unei strategii similare. Primarul Aradului vede însă o altă soluție.

    Întrebat de Special Arad dacă Primăria Arad ar considera oportună achiziția Turnului de Apă, primarul Călin Bibarț s-a arătat dispus să preia doar ca donație monumentul, apreciind că achiziția prin cumpărare ar pune o presiune prea mare asupra bugetului local, întrucât ulterior ar fi necesare investiții consistente pentru amenajarea și punerea în valoare a monumentului.

    „Am văzut și eu ceea ce a ieșit public. Parcursul normal, atunci când cineva vinde și are un client, evident fiind vorba de un monument, este că avem drept de preempțiune la preț egal. Altfel, discuțiile evident vor fi dacă un anumit preț e suficient de mult sau puțin. Doi la mână: preluarea lui presupune după aceea nu doar cheltuiala că l-ai achiziționat, ci pentru a putea fi pus în circuit, el va trebui valorificat și întreținut. De aceea, din ce am aflat din presă, dacă la începutul anilor ’90, când a intrat în circuitul privat, să spunem, a fost luat la un preț aproape modic, așa că dacă cineva chiar este de bună credință, îl poate dona Aradului și noi ne asumăm cheltuielile cu funcționarea și întreținerea lui”, ne-a spus Bibarț.

    Întrebat dacă ar exista totuși resurse bugetare pentru o astfel de achiziție, edilul ne-a răspuns că decizia rămâne la latitudinea consilierilor locali, dar consideră că monumentul ar putea fi pus în valoare și de un investitor privat.

    Un buget anume presupune o rectificare pe buget și un vot în Consiliul Local. Nu am purtat încă astfel de discuții. Evident că este de interes, dar dacă țineți minte cum a fost și cu Cazinoul, când erau luări de poziții că pleacă cazinoul, că se vinde, și ce am spus atunci s-a adeverit: el este un obiectiv în oraș. Nu pleacă. Dacă se reușește în mediul privat să fie pus în valoare, pentru oraș este un câștig, fără a genera cheltuieli suplimentare administrației. Dar evident că suntem atenți la evoluția discuțiilor cu Turnul de Apă și ne dorim să fie pus în valoare și să fie deschis arădenilor și turiștilor. Vom vedea cum evoluează lucrurile, încercând să facem ce este mai bine pentru oraș”, a declarat Călin Bibarț pentru Special Arad.

    Turnul de Apă din Arad este un monument istoric aflat în proprietate privată de la începutul anilor ’90, fiind deținut de Horia Truță și sculptorul Dumitru Șerban. Deși nu a avut o activitate permanentă, de-a lungul timpului aici au fost organizate, la inițiativa lui Horia Truță, diferite expoziții și evenimente culturale.

    Citește și:

    Turnul de Apă din Arad: misterul privatizării din 31 mai 1990 și contractul care ar putea fi lovit de nulitate absolută

    Încetinitorul de particule – Cât face de fapt Turnul de Apă din Arad? · Special Arad

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.