Premierul Ilie Bolojan lansează „Pachetul 2” de măsuri și restructurează administrațiile locale
Premierul Ilie Bolojan, alături de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a prezentat în această seară „Pachetul 2” de reforme, menit să restructureze administrația publică locală, să sporească eficiența bugetară și să susțină descentralizarea decizională.
„Pachetul 2”, cum este el numit, al Guvernului Bolojan reorganizează din temelii administrația locală: plafonări, digitalizare, condiționări în accesul la servicii publice și austeritate în structurile de stat.
Plafonarea personalului
Se va introduce un număr maxim de angajați în primării și consilii județene, raportat la numărul de locuitori sau la alți indicatori specifici
Politica Poliției Locale
Reducerea normelor: numărul polițiștilor locali va fi corelat cu populația, cu o medie ajustată spre optimizare (ex. 1 polițist la 2000 de locuitori)
Digitalizare și descentralizare
Simplificarea proceselor pentru atribuțiile transferate de la stat către administrațiile locale, cu digitalizare în centrul acestui demers
Măsuri financiare condiționate
Autorizațiile auto și de construcție, precum și radierea vehiculelor, vor fi suspendate până la achitarea tuturor obligațiilor fiscale și amenzilor locale
Reforma Cancelariei premierului
Reducerea personalului cu 40%, eliminarea mașinilor cu șofer și a bugetului pentru protocol: economii de ~850.000 lei lunar
Cadrul legislativ și implementare
Măsurile fac parte din a doua etapă legislativă, alături de un al treilea pachet în pregătire, şi urmează să fie asumate de Guvern în Parlament până la finalul lunii iulie
Pachetul este divizat pe șapte piloni: resursă umană, debirocratizare, digitalizare, eficientizare, imaginea României, reforma administrativ-teritorială și eficientizarea fiscală.
Citește și:

















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)