miercuri, 24 aprilie, 2024

Plictiseală mare… UTA este singura echipă din Liga 1 care nu a învins-o pe Dinamo în acest sezon

de Lucian Dănilă | 13 mai 2022, 10:33 PM | Sport | Topic special

0

Un nou egal între UTA și Dinamo, al treilea din acest sezon. După acel 2-2 din toamnă de la București și 0-0 de la Arad din această primăvară, cu acel joc în care arădenii au avut chiar o superioritate numerică de doi oameni în ultimul sfert de oră, astăzi a fost 1-1 în Ștefan cel Mare.

A fost un meci de o plictiseală cruntă. Un sprint al lui Cardoso pe lângă De Moura și Aloe și un șut al acestuia pritre picioarele lui Eșanu a stabilit rezultatul la pauză, 0-1.

Irobiso a egalat în minutul 84 cu un șut din voleu din mijlocul careului mare.

Un șut al lui Batha în minutele de prelungiri urmat de o ocazie mare a lui Mihaiu în ultimele secunde, și cam atât despre un meci în care nimeni nu a avut chef de fotbal. Arădenii se gândeau la vacanță, dinamoviștii la barajul de retrogradare.

UTA rămâne singura echipă care nu a învins-o pe Dinamo în acest sezon, performanță reușită chiar și de Gaz Metan sau Clinceni…

Echipa din Arad termină campionatul pe locul 11, iar Ionuț Badea se va despărți de UTA fără a reuși vreo victorie în deplasare.

Singurii care merită aprecieri sunt suporterii care au însoțit echipa la București, acolo unde s-au unit cu galeria Stelei și au dominat fondul sonor al bătrânei arene bucureștene.

PS: După un așa meci în care toți au jucat fără chef, nici cheful de scris cronica nu mai vine…

Dinamo – UTA Arad 1-1 (0-1)

Irobiso 84 / Cardoso 39

Dinamo: Eșanu – Moura, Aloe, Patriche, Radu – Răuță (70 Cosmin Matei), Ivanov (62 Jonathan Rodriguez) – Crețu (79 Bordușanu), Ivanovski (46 Vlad Morar), Torje (62 Mihaiu) – Irobiso

Rezerve: Figueiredo – Buleică, Carp, Rodriguez, Matei, Bani, Bordușanu, Mihaiu, Morar.

Antrenor: Dusan Uhrin jr.

UTA: Balauru – Vukcevic (70 Baravykas), Erico, Dima, Shlyakov – Batha, Vorobjovas (70 Florentin Matei), Ubbink (63 Isac) – Miculescu, Cardoso (70 Dangubic), Otele (63 Rareș Pop).

Rezerve: Roșca – Iurasciuc, Baravykas, Isac, Matei, Pop, Dangubic, Laukzemis

Antrenor: Ionuț Badea

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești) – Romică Bîrdeș (Pitești), Nicușor Marin (Suseni)

Rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea)

Observator FRF: Alexandru Deaconu (București)

Observator LPF: Iulius Nemțeanu (Ghermănești)