miercuri, 19 iunie, 2024

Special Arad Logo

    „Oameni de Treabă”, marele câștigător al Premiilor Gopo 2023. Lista completă a câștigătorilor

    de Special Arad | 26 aprilie 2023, 9:25 AM | Cultură | Film

    0

    secvență din „Oameni de treabă”

    Cea de-a 17-a ediție a Premiilor Gopo a aliniat la start 18 lungmetraje românești lansate în cinematografe sau pe platforme în 2022. Cei mai buni cineaști români s-au întrecut la 20 de categorii ale galei din acest an, iar marele câștigător al galei de anul acesta este filmul lui Paul Negoescu: „Oameni de Treabă”.

    „Oameni de treabă” este marele câștigător la Premiile Gopo 2023

    Filmul regizat de Paul Negoescu a fost desemnat cel mai bun film de lungmetraj.

    Celelalte nominalizări la această categorie au fost:
    Crai nou
    Imaculat
    Metronom
    Miracol

    Premiul pentru Întreaga Activitate Premiile Gopo 2023

    Câștigătoare: Ioana Crăciunescu

    Cea mai bună regie

    Câștigător: Paul Negoescu (Oameni de treabă)

    Celelalte nominalizări:
    Alina Grigore (Crai nou)
    Nomica Stan, George Chiper-Lillemark (Imaculat)
    Alexandru Belc (Metronom)
    Bogdan George Apetri (Miracol)

    Cea mai bună actriță în rol principal

    Câștigătoare: Andreea Grămoșteanu (#DogPopGirl)

    Celelalte nominalizări:
    Mădălina Manovici (Balaur)
    Ana Dumitrașcu (Imaculat)
    Mara Bugarin (Metronom)
    Ioana Bugarin (Miracol)

    Premiul pentru Întreaga Carieră

    Câștigător: Mircea Andreescu

    Cel mai bun film de debut

    Câștigător: Imaculat (r. Monica Stan, George Chiper-Lillemark)

    Celelalte filme nominalizate:
    #DogPoopGirl
    Balaur
    Crai Nou
    Pentru mine tu ești Ceaușescu

    Cel mai bun scenariu

    Câștigător: Radu Romaniuc și Oana Tudor (Oameni de treabă/Men of Deeds)

    Ceilalți regizori nominalizați:
    Octav Chelaru (Balaur)
    Monica Stan (Imaculat)
    Alexandru Belc (Metronom)
    Bogdan George Apetri (Miracol)

    Cele mai bune costume

    Câștigător: Ioana Covalcic (Metronom)

    Celelalte nominalizări:
    Iolanda Mutu Jr (Capra cu trei iezi)
    Ana Gabriela Lemnaru (Copacul dorințelor: Amintiri din copilărie)
    Nicoleta Cârnu (Spioni de ocazie)
    Luminița Crăciun (Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric)

    Premiul Publicului Gopo 2023

    Câștigător: Teambuilding (r. Matei Dima, Cosmin Nedelcu, Alex Coteț)

    Cel mai bun actor în rol secundar

    Câștigător: Vasile Muraru (Oameni de treabă/Men of Deeds)

    Ceilalți nominalizați:
    Sergiu Smerea (Balaur)
    Vasile Pavel (Imaculat)
    Tudor Cucu-Dumitrescu (Marocco)
    Cezar Antal (Miracol)

    Cea mai bună actriță în rol secundar

    Câștigătoare: Ofelia Popii (Om Câine/Man Dog)

    Celelalte nominalizate:
    Crina Semciuc (Oameni de treabă)
    Ilona Brezoianu (Imaculat)
    Emilia Popescu (Marocco)
    Simona Popescu (Om Câine)

    Cel mai bun film documentar

    Câștigător: Spioni de ocazie (r. Oana Giurgiu)

    Celelalte documentare nominalizate:
    Apropierea (r. Botond Püsök)
    Pentru mine tu ești Ceaușescu (r. Sebastian Mihăilescu)

    Cel mai bun montaj

    Câștigător: Eugen Kelemen (Oameni de treabă)

    Celelalte nominalizări:
    Dragoș Apetri (Balaur)
    Delia Oniga (Imaculat)
    Petrica Chelaru (Metronom)
    Ligia Popescu (Pentru mine tu ești Ceaușescu)

    Cea mai bună muzică originală

    Câștigători: Alexander Bălănescu și Ada Milea (Insula)

    Celelalte nominalizări:
    Martin Kohlstedt (Balaur)
    Marius Leftărache (Oameni de treabă)
    Matei Stratan (Spioni de ocazie)
    Vlaicu Golcea (Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric)

    Cel mai bun sunet

    Câștigător: Sebastian Zsemlyse (Spioni de ocazie)

    Premiile Gopo 2023 câștigători Tânără Speranță
    Câștigătoare: Ioana Chițu (rolul Irina din Crai nou)

    Celelalte nominalizări:
    Cristina Popa (pentru montajul filmelor Casa noastră, Aurică, viață de câine și Prima aniversare a lui Arsenchik)
    Mișu Ionescu (pentru imaginea filmelor Copacul dorințelor: Amintiri din copilărie și Teambuilding)
    Ilinca Neacșu (rol Crai nou)
    Ana Indricău (rol Marocco)

    Cel mai bun film de scurtmetraj

    Câștigător: Vreau să sparg sera (r. Teona Galgoțiu)

    Celelalte nominalizări:
    Eu și sora mea (r. Theodor Ioniță)
    Neale Azbuirătoare (r. Alexandra Gulea)
    Potemkimiștii (r. Radu Jude)
    Rutina de dimineață (r. Robert Kocsis)

    Cel mai bun scurtmetraj de animație

    Câștigător: Viață de clovn (r. Ioachim Stroe)

    Cea mai bună imagine

    Câștigător: Tudor Vladimir Panduru (Metronom)

    Celelalte nominalizări:
    Barbu Bălășoiu (Balaur)
    George Chiper-Lillemark (Imaculat)
    Oleg Mutu (Miracol)
    Ana Drăghici (Oameni de treabă)

    Cel mai bun film european

    Câștigător: Vortex/Vortex (r. Gaspar Noé) – Franța, Belgia, Monaco

    Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

    Câștigătoare: Irina Ianciuș și Marie-Pierre Hattabi (Metronom)

    Cele mai bune decoruri

    Câștigător: Bogdan Ionescu (Metronom)

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 9 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.