Noua Zeelandă acordă animalelor prin lege statutul de “fiinţe conştiente”
Săptămâna aceasta, Noua Zeelandă a adoptat un amendament la legea despre drepturile animalelor, recunoscându-le acestora din urmă statutul de fiinţe conştiente („sentient beings”). Astfel, cetăţenii vor fi obligaţi prin lege să le recunoască acest statut animalelor de companie şi să le respecte drepturile, iar experimentele de testare a produselor cosmetice pe animale au fost interzise, potrivit totb.ro.
Principala implicaţie a acestei modificări legislative vizează faptul că animalele nu vor mai putea fi tratate ca simple obiecte, ci ca fiinţe capabile să perceapă senzaţii şi să aibă o “conştiinţă de sine”. “A spune că animalele sunt conştiente înseamnă să afirmi explicit că şi ele pot experimenta atât emoţii pozitive, cât şi emoţii negative, cum ar fi durerea sau primejdia,” explică Virginia Williams, directorul Comitetului Naţional pentru Etica Animalelor, la Animal Equality. Dacă pentru lumea occidentală, această concepţie este relativ nouă, religii ca hinduismul, budismul şi jainismul recunosc acest statul şi în rândul fiinţelor non-umane. Astfel, în Noua Zeelandă, vor fi stabilite pedepse pentru oamenii care îşi neglijează animalele sau le supun la abuzuri.
Noua lege a fost înaintată în 2013 de către ministrul industriilor Nahan Guy şi urmează prevederile Declaraţiei de la Cambridge, privitoare la Conştiinţă, un document semnat în 2012 de unii dintre cei mai importanţi oameni de ştiinţă.
Sursa: totb.ro


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)