sâmbãtã, 27 iunie, 2026

Special Arad Logo

    Fostul șef al NATO propune o nouă alianță globală a democrațiilor, pe fondul incertitudinii generate de politica lui Trump

    de Special Arad | 12 mai 2026, 10:44 PM | Internaţional

    0

    (foto: Wordwide Speakers Group)

    Fostul secretar general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, avertizează că Statele Unite nu mai pot fi considerate garantul stabil al „lumii libere” și propune formarea unei noi alianțe internaționale a democrațiilor, capabilă să acționeze unitar în fața presiunilor economice și geopolitice. Declarațiile au fost făcute înaintea Summitului pentru Democrație de la Copenhaga, potrivit Digi FM, care citează agenția dpa.

    Rasmussen afirmă că președintele american Donald Trump „pare să se fi retras” din rolul tradițional de lider global al SUA, ceea ce obligă statele democratice să își regândească mecanismele de cooperare și apărare comună.

    O alianță „D7”, cu un Articol 5 economic

    Fostul premier danez propune crearea unei alianțe numite „D7”, formată din Uniunea Europeană, Regatul Unit, Japonia, Canada, Australia, Noua Zeelandă și Coreea de Sud – un bloc democratic menit să contrabalanseze influența economică și politică a marilor puteri autoritare.

    El sugerează și introducerea unui „Articol 5 economic”, inspirat din clauza de apărare colectivă a NATO, prin care un atac economic asupra unui stat membru ar fi tratat ca un atac asupra tuturor. Măsura ar viza în special coerciția economică exercitată de China – dar, spune Rasmussen, ar putea fi aplicată și în cazul Statelor Unite, dacă situația o impune.

    Standardizare tehnologică și reducerea dependenței de materii prime critice

    Rasmussen mai cere o cooperare strânsă în domeniul tehnologic, pentru a reduce dependența de materii prime critice și pentru a oferi statelor din Sudul Global alternative la finanțarea chineză. El consideră că doar o acțiune colectivă poate proteja democrațiile de presiuni externe și de vulnerabilități economice majore.

    Amenințările între aliați, „inacceptabile”

    Fostul șef al NATO critică tensiunile recente dintre Washington și Copenhaga privind Groenlanda, spunând că astfel de amenințări între aliați sunt „inacceptabile”. El subliniază că imprevizibilitatea administrației Trump reprezintă una dintre cele mai mari îngrijorări pentru statele democratice europene.

    Citește și:

    SUA nu vor mai anexa Groenlanda, dar pregătesc o mișcare strategică neașteptată

    Adaugă Special Arad ca sursă preferată în Google: Pașii extrem de simpli de urmat

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.