sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Notele Bătrânei Doamne! FC U Craiova – UTA 1-1. Evaluarea jucătorilor echipei UTA conform Special Arad

de Lucian Dănilă | 19 februarie 2022, 5:17 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA s-a întors cu un punct de pe arena „Ion Oblemenco” din Craiova, acolo unde a întâlnit formația antrenată de Nicolo Napoli, una dintre echipele care a obținut rezultate surprinzătoare în ultima perioadă și a arătat un joc bun.

Craiova lui Mititelu a câștigat cu Argeș și Botoșani și a fost egalată în prelungiri pe terenul celor de la FCSB, iar aceste rezultate o făceau favorită în jocul de ieri cu UTA. A fost un joc pe contre, un joc în care oltenii au surprins de multe ori prin acțiunile lor ofensive și numai paradele lui Iacob au salvat-o pe UTA de la primirea unui gol.

Elevii lui Ionuț Badea au echilibrat jocul după un sfert de oră, iar până la finalul primei părți chiar a controlat meciul și dacă Iacob a reușit două bune parade pentru UTA, în poarta cealaltă, Popa a salvat șutul lui Otele. UTA a continuat pe aceeași linie și după pauză, dar tot Popa s-a opus golului la apariția surprinzătoare în careu a lui Isac.

A fost nevoie de o fază fixă pentru a se deschide scorul. A făcut-o masivul Compagno în urma unui corner, jucător pe lângă care Benga și Medjimorec au părut mici. De acolo totul s-a dereglat. Jocul Bătrânei Doamne s-a rupt și prin înlocuirea lui Miculescu și mai apoi a lui Otele, parcă nimic nu mai funcționa conform unui plan, ci stăteam doar la mâna hazardului.

Un hazard din care avea să câștige tocmai UTA, prin acea fază din minutele de prelungiri, o fază la care a atacat și cu fundașii, Vukcevic și Baravykas fiind implicați direct, fază care a fost finalizată cu o execuție excelentă a lui Ongaro, un atacant contestat după primele sale apariții în tricoul roș-alb, dar acum a devenit o speranță pentru meciurile care vor urma.

A fost un meci în care cele două echipe au arătat multe lucruri bune, dar în multe momente din meci ambele formații au pierdut organizarea defensivă, iar atacurile au fost și ele pe modul „vedem ce iese”…

NOTELE JUCĂTORILOR ȘI ANTRENORULUI BĂTRÂNEI DOAMNE

Florin Iacob – 6,5 – A avut două parade senzaționale în prima parte, a fost pus la încercare și cu câteva șuturi de la distanță la care nu a avut, însă, nicio emoție, dar a ezitat din nou la golul marcat de Compagno, atunci când ar fi putut să iasă pe acea centrare, golul italianului fiind reușit din careul mic.

Marko Vukcevic – 6,5 – A arat banda dreaptă a terenului, a avut multe acțiuni spre poarta lui Popa, dar s-a lovit de aceeași veche meteahnă: centrările sale nu și-au găsit ținta. A venit însă acea fază din minutele de prelungiri când a fost înghesuit în colțul terenului, cu un efort deosebit a reușit să centreze pentru Dangubic, acesta a pasat pentru Baravykas, iar lituanianul i-a așezat mingea lui Ongaro care a tras din prima și a marcat.

Vinko Medjimorec – 6 – Un joc în care a reușit de multe ori să blocheze atacurile oltenilor, cu excepția acelei faze la care Compagno parcă a părut un Gulliver pe lângă el și a reușit să înscrie, dar și la lovitura de cap a lui Bălan, respinsă cu mare dificultate de Iacob.

Alexandru Benga – 6 – La fel ca și în cazul lui Medjimorec, Benga a reușit și el să stăvilească majoritatea acțiunilor ofensive ale Craiovei, acțiuni în viteză, purtate pe trasee care se vede că sunt antrenate. Ar fi putut face mai mult la golul marcat de Compagno.

Rolandas Baravykas – 5 – Un joc slab al lituanianului care de multe ori a fost depășit ca în curtea școlii de adversarii săi. Amintim acea fază în care Negru a trecut de el precum de un jalon. Are meritul de a fi participat la faza golului marcat de Ongaro, el fiind cel care i-a trimis mingea canadianului.

Idriz Batha – 6,5 – Albanezul a făcut un joc bun la mijlocul terenului și a apărut foarte bine și la finalizare, dar mingea trimisă de el cu capul a întâlnit bara porții lui Popa. L-a blocat foarte bine pe unul dintre cei mai buni jucători ai Craiovei, Asamoah.

Desley Ubbink – 5 – Joc slab al olandezului. Foarte multe pase greșite, foarte multe acțiuni frânate de indecizia sa. La plusuri, notăm recuperările reușite la mijlocul terenului, pasa pentru Otele la cea mai mare ratare din prima parte a arădenilor și acel șut scos cu greu de Popa în corner.

Damian Isac – 6 – A muncit mult la mijlocul terenului, a recuperat mingi, a inițiat atacuri și chiar putea deschide scorul în primele minute din repriza secundă.

Paul Mercioiu – 5 – Nota este pentru voință, pentru efort și pentru faptul că încă este foarte tânăr și lipsit de jocuri la acest nivel. Altfel, Mercioiu a pierdut aproape toate mingile care le-a jucat.

Philip Otele – 6,5 – O primă repriză bună a nigerianului în care a creat panică la careul adversarilor. Putea marca, dar șutul său a fost respins de Popa, a avut câteva faze în care și-a pus în evidență tehnica și viteza, iar în a doua repriză a trebuit să fie înlocuit pentru că nu este încă pregătit pentru un meci întreg.

Modestas Vorobjovas – 6 – Lituanianul a făcut jocul său obișnuit fără a ieși prea mult în evidență, dar și fără greșeli.

David Miculescu – 5 – Unul dintre cele mai slabe jocuri ale golgeterului echipei arădene. Deși a arătat că-și dorește mult să marcheze sau să participe la fazele de atac ale echipei sale, David a irosit toate șansele pe care le-a avut și a greșit mereu ceea ce trebuia să fie „ultima pasă”, cu excepția fazei la care Isac a ratat singur cu Popa.

Easton Ongaro – 7 – Până la gol nu i-a ieșit mai nimic, greșind uneori și pase simple de câțiva metri în încercarea de a combina cu colegii săi. Execuția de la gol, însă, momentul, alegerea și consecința acestei reușite, ne-a făcut să-i acordăm cea mai mare notă mai ales că știm cât de greu marchează această echipă în ultimele trei luni. Ongaro a marcat la prima sa oportunitate de când s-a transferat la UTA.

Filip Dangubic – 5 – Trimis atacant central de antrenorul Ionuț Badea, croatul s-a zbătut în gol, neavând nicio reușită în prima parte. Rămâne cu acea pasă pentru Ubbink, o pasă foarte bună cu exteriorul care l-a pus într-o poziție foarte avantajoasă pe olandez, dar a întârziat execuția și faza s-a răcit, dar și cu contribuția de la golul lui Ongaro.

Ionuț Badea – 6 – Nota este mai mult pentru îndrăzneală… Echipa sa a început slab meciul, Craiova ratând două bune ocazii încă din primele minute pe fondul unei organizări defensive care a arătat breșe mari, mai ales pe zonele dintre fundașii laterali și centrali, adică între Vukcevic și Benga, sau între Medjimorec și Baravykas, spații pe care oltenii au încercat și au și reușit să le speculeze. Echipa și-a revenit din pumni după primul sfert, iar până la primirea golului a arătat consistență în joc și unele trasee care au destabilizat deseori apărarea celor de la FC U. În ultimele 30 de minute, Badea are meritul de a fi riscat cu introducerea a nu mai puțin de trei atacanți cu riscul că pierde întreaga organizare de joc, mutări îndrăznețe, mai ales că a renunțat la golgeterul Miculescu, dar care s-au dovedit până la urmă inspirate, Ongaro reușind pe final să egaleze.