Max revine la denumirea de HBO Max





După un rebranding prost, criticat de toată lumea, serviciul de streaming al companiei Warner Bros. Discovery – inițial HBO Max, apoi Max – revine la numele inițial.
Compania Warner Bros. Discovery (WBD) a considerat că problema serviciului HBO Max era tocmai numele „HBO”, deși acest brand era extrem de puternic și recunoscut. Rebrandingul în „Max” a fost perceput negativ, fiind considerat confuz și lipsit de identitate. Criticile din media au fost numeroase, ironizând alegerea unui nume banal și neinspirat.
Chiar și Ted Sarandos, co-CEO al Netflix, a fost surprins de decizia de a elimina „HBO” din nume, afirmând că HBO era singurul element coerent și valoros. HBO este un brand construit în peste 50 de ani, cunoscut pentru producții de calitate precum „The Sopranos”, „The Wire”, „Barry” și „Game of Thrones”.
Motivația WBD pentru rebranding a fost dorința de a crea un serviciu de streaming mai potrivit pentru familii, întrucât HBO era perceput ca fiind prea provocator. Însă înlocuirea unui brand atât de puternic cu „Max” a fost considerată o greșeală majoră, scrie arenait.ro.
Schimbarea numelui semnalează revenirea la o identitate premium, scrie bwmarketingworld.com, deoarece branding-ul „Max” nu are claritate și slăbește caracterul distinctiv al platformei într-un peisaj de streaming din ce în ce mai aglomerat.
Comentariile portalului
Cum nu știu nimica?!( Poliția locală) Știu dragilor, să bată oamenii până îi omoară, poate că pentru asta îs plătiți!
Dar de iarba ce spuneti? Fumeaza tinerii fara jena. Sursa: Vlaicu, Ursului. Gasesti tot ce vrei. La mine in bloc, cand intri in lift zici ca intri la Snoop Dog (...)
O plecare anuntata prea tarziu,iar salvarea de la retrogradare nu e un merit deosebit ; adevarul e ca a dat chix cu transferurile de jucatori,tolerate de conducerea clubului,probabil (...)