Marius Copil a pierdut finala turneului ATP de la Sofia în urma unui meci dramatic! Arădeanul a urcat în clasamentul ATP!

de Special Arad | 12 februarie 2018, 12:38 AM | Sport

1

Marius Copil face turneul carierei la Sofia, în Bulgaria. Arădeanul s-a calificat pentru prima dată într-o finală de turneu ATP, turneu „series 250”. Sportivul din Arad a trecut în semifinale de slovacul Jozef Kovalik, cel care în sferturile de finală a trecut de cipirotul Marcos Baghdatis.

A fost 6-4, 6-2 pentru Copil și tenismanul arădean așteaptă finala foarte încrezător, mai ales că nu a pierdut niciun game pe propriul serviciu în tot turneul!

Calificarea în finală este recompensată în capitala Bulgariei cu un premiu de 47.105 euro şi cu 150 de puncte ATP, în timp ce câştigătorul va primi 89.435 de euro şi 250 de puncte ATP.

Adversarul său din finala va fi bosniacul Mirza Basici, locul 129 ATP, venit din calificări. Întâlnirea Wawrinka – Basici din penultimul act s-a disputat sâmbătă, iar ultimul a câștigat.

UPDATE:

Din păcate, Marius a pierdut finala turneului însă, având în vedere jocul arădeanului, s-ar putea să aibă un an mult mai reușit decât cele pe care le-a avut până acum în tenis. Românul a pierdut în trei seturi un meci extrem de disputat, scor 6-7 (8), 7-6 (4), 4-6, după două ore și 21 de minute de joc.

Totuși, Marius Copil a urcat în clasamentul ATP, pe locul 74, acesta fiind cel mai bun loc ocupat până acum de arădean.