Liga Desavoia: Nedav zboară! Luciano, aproape de surpriză cu Dortmund (FOTO)

de Lucian Dănilă | 23 ianuarie 2017, 6:00 PM | Sport

1

Liga Desavoia, competiția de minifotbal care se desfășoară la baza cu același nume, și-a consumat în weekend cel de-al 19-lea episod din cele trei campionate pe care le organizează. Atenția a fost, ca de obicei, îndreptată mai mult spre Liga 1, acolo unde Nedav avea un nou meci considerat dificil contra celor de la Gloria Bujac, dar au mai fost și alte partide care puteau influența clasamentul.

Primul meci al zilei a oferit un rezultat considerat suprinzător. Ergad, echipa lui Mutică, Ciubăncan, Husa sau Poenaru, a câștigat cu scroul de 3-1 în fața celor de la Yazaki, echipă serios întărită în iarnă. Profesorul Mărcuș a reușit o „dublă” pentru Ergad, cei de la Yazaki reușind doar pentru câteva minute să se mențină la egalitate cu adversarii, Avrămuțiu egalând imediat după ce Mărcuș a deschis scorul.

ACM și Royal Caffe au îngheiat la egalitate, scor 1-1, un meci între două echipe care vor lupta serios pentru a se salva de la retrogradare. ACM, cu Tănasă, Ardeleanu, Mateucă sau Toda în teren, s-a văzut egalată pe final, și deși a avut două mari oportunități în ultimele secunde nu a putut să ia cele trei puncte puse în joc în fața echipei în care s-au remarcat Brade, în poartă, sau Edi Varga.

Napoli a trecut cu scorul de 3-1 de Făt Frumos și a reușit a doua victorie din tot atâtea meciuri pe care le-a disputat în acest an.

Campionii de la Mavros continuă seria de victorii după ce a învins la limită, scor 1-0, pe Black Warriors. Radu Anca a marcat unicul gol al meciului. În formația celor de la Mavros i-am văzut pe Lingurar, Radu Anca, Sas, Iancu, Cohuț, Teacă, Delu Cornea și Mereniuc. Au lipsit Sighete, Șiclovan, Peia, Piț – operat la nas – și Lionti.

Meciul cel mai așteptat al zilei a fost cel dintre liderul Nedav și Gloria Bujac. Nedav a câștigat fără emoții după o partidă în care cei de la Bujac rar au pus probleme la poarta apărată de Sebastian Huțan deși i-au avut în teren pe Vasinc, Gherghel, Blănaru, Gherghel sau Stoian. A fost 4-0 la pauză, iar la final liderii s-au impus cu 6-0 după ce și-au permis luxul de a folosi tot lotul avut la dispoziție. A revenit la Nedav Sorin Botiș, fostul căpitan al echipei UTA lipsind săptămâna trecută. Huțan și Arsene s-au remarcat din nou în formația care conduce campionatul cu 50 de puncte acumulate în 19 partide.

IMG_2632

Sistema este fără îndoială una dintre cele mai spectaculoase echipe de la Liga Desavoia. Vasi Georgiu, Radu Mărginean, Călin Văduva, frații Marius și Claudiu Bota, Negruțiu, Sorin, Brebenaru – la primul joc în acest an, și Bier au trecut cu scorul de 7-0 de Takata Centuri. „Angelo” Vali Cioba a făcut minuni în poartă pe final de meci, astfel că Sistema nu a încasat niciun gol. A marcat și Claudiu Bota, aflat la prima reușită după dificila intervenție chirurgicală pe care a suferit-o acum mai bine de jumătate de an la ligamentele de la genunchi. Săptămâna trecută, Sistema a câștigat cu 6-1 fiind până acum alături de Nedav poate cea mai în formă echipă din competiție.

IMG_2704

Premiere tace și face. Gruparea care îl are pe margine pe Alin Gligor în neoficiala funcție de antrenor a câștigat cu 3-1 în fața celor de la Alfa și a urcat pe poziția a 3-a, profitând de înfrângerea Bujacului cu Nedav. Cu jucători foarte experimentați în lot, Iulius Arman, Dubeștean, Flavius Pavel, Tavi Moisă sau Dani Bulza, cu Miță Aniculăesei în poartă și pe bancă cu Nicoraș, Paul Barta, Silviu Cristea, Iștoc, Neamț sau Gornic, cei de la Premiere nu au avut nicio emoție în fața formației din Alfa la care evoluează „Roșchi” Topai sau Ungureanu. De altfel, Ungureanu a reușit faza meciului în ultimele secunde, atunci când a driblat trei adversari și a pasat în fața porții goale la unica reușită a echipei sale în acest joc.

IMG_2730

Meci cu scântei de la ora 16. Luciano avea neapărată nevoie de victorie pentru a se menține la două puncte în spatele celor de la Nedav pentru lupta la titlu. Trupa lui Luci a condus cu 1-0 la pauză și 3-1 după primele minute ale părții secunde pe cei de la Dortmund. „Galbenii” sunt singurii care au învins în acest campionat Nedavul. În doar 3 minute situația s-a întors dramatic pentru Luciano. Trei goluri superbe marcate de Vidican, Vereș și Ovidiu Ghergar au făcut ca scorul să fie 3-4! Petrilă a egalat apoi la 4, dar Luciano a beneficiat de faptul că Dortmund a avut doi jucători eliminați și astfel a câștigat în cele din urmă lejer cu 7-4.

Ziua s-a încheiat cu un rezultat surprinzător: Sporting Șoimoș a învins cu 3-1 pe Simco, deși după primele 20 de minute de joc a fost 0-1. Simco a resimțit lipsa celui mai bun jucător al ei, Gurban, care este accidentat.