Povestea care a zguduit Washingtonul: Jeffrey Goldberg vs. administrația Trump
Când Jeffrey Goldberg a publicat o poveste-bombă care sublinia modul în care unii dintre cei mai înalți oficiali americani i-au împărtășit din greșeală informații sensibile, el a obținut cea mai mare primă a anului. Editorul Atlantic a devenit, de asemenea, ținta principală pentru fiecare oficial înalt al administrației Trump din Washington, notează BBC.
În ultimele două zile, președintele Trump l-a numit un „învins” și un „sleazebag”, precum și un mincinos și „scam” de către consilierul american pentru securitate națională Michael Waltz, care părea să fi adăugat din greșeală pe Goldberg la o discuție de grup la începutul acestei luni.
Cu toate acestea, înainte de a deveni un paratrăsnet politic, Goldberg și-a urmărit pe telefon oficialii cabinetului – inclusiv secretarul de stat american Marco Rubio, secretarul al Apărării Pete Hegseth, directorul CIA John Ratcliffe și directorul Serviciului de Informații Naționale Tulsi Gabbard – discutau despre detaliile sensibile, momentele și țintele unei viitoare operațiuni militare în Yemen. Nu păreau să-i observe prezența.
Într-un interviu acordat miercuri pentru BBC, el a spus că totul a început când a primit un mesaj pe telefon, prin intermediul aplicației de mesagerie Signal, disponibilă public, care permite utilizatorilor să-și trimită reciproc mesaje criptate. Este popular printre jurnalişti şi oficiali guvernamentali. Un cont sub numele lui Waltz îi trimisese un mesaj, despre care a presupus că era o farsă.
Pe măsură ce incidentul episodului a cuprins Washingtonul, Waltz și-a asumat responsabilitatea pentru adăugarea greșită a lui Goldberg la chat-ul de grup, sugerând că a vrut să invite pe altcineva.
El a insistat că nu s-a întâlnit niciodată cu redactorul, spunând: „Nu l-aș cunoaște dacă m-aș ciocni de el, dacă l-aș vedea într-un grup de poliție”.
Citește și: Bugetul Aradului pe 2025 a fost aprobat. 77,55 % din investiții, realizate prin fonduri europene













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)