În Sânicolaul Mic se testează marcajele pentru pistele de biciclete
În cartierul Sânicolaul Mic se realizează testarea marcajelor pentru pistele de biciclete în curs de amenajare în municipiul Arad în cadrul Programului Operațional Regio finanțat de Uniunea Europeană. Scopul testelor este verificarea parametrilor de calitate a materialelor și a tehnologiei de aplicare, în conformitate cu caietul de sarcini al lucrărilor.
Rețeaua urbană de piste pentru cicliști din municipiul Arad, care are termen de finalizare până la sfârșitul anului, va avea peste 122 km și va cuprinde : piste pe platformă proprie, care vor fi semnalizate cu marcaj specific de culoare verde, piste pe platformă comună cu trotuare semnalizate cu marcaj de culoare galbenă și piste amenajate pe platformă comună cu carosabilul, marcate cu culoare roșie. Pe traseul pistelor în zona de traversare a intersecțiillor va fi aplicat marcaj continuu de culoare roșie.





















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)