Hramul Bisericii Ortodoxe Macea – la loc de cinste (Foto)





În seara zilei de duminică, 25.06.2017, a sosit la Macea Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, care a fost invitat de către părintele paroh Gheorghe Morar pentru a participa la sărbătoarea bisericii ortodoxe din Macea, care are hramul ,,Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”.
Măcenii au venit în număr mare, toți animați de dragostea față de biserica lor ctitorită în jurul anului 1700, printre credincioși remarcându-se și câțiva iubitori de tradiție, îmbrăcați în straie populare. Îi amintim aici pe Baci Ghiuri a lu Hămfău -Ioan Alexandru Ardelean, Ciocăneaua – Stoian Elena, Văsăliuț – Cristi Vuin, lor li s-a alăturat și Șiclovan Ioan, care cu barba și steagul dacic părea un adevărat dac.
La Macea tradiția rămâne la loc de cinste, măcenii își învăță și copiii să iubească tradiția și hainele populare, totul îmbrăcat cu iubirea față de Dumnezeu și oameni în jurul bisericii, Casa lui Dumnezeu.
Seara s-a terminat cu o agapă creștinească și cu muzică populară susținută de formația Dănuț Onica cu soliștii Radu Vand și Viorica Mănăstire.
B.A.
Comentariile portalului
Bună sau cum e Bună asta cu Parchetul se sesizează din oficiu :))) Parchetul administrează doar probele împotriva ta nimic pro deci lăsăm instanțele să judece, ele sunt î (...)
Bună sau rea, Din câte cunosc eu, fostul proprietar Lazăr/Sohne a început reconstruirea clădirii pe interior cu mulți anii în urmă când a schimbat (...)
Este o mare prostie,ca inainte de 89 toate constructiile din ferme erau acoperite cu placi de azbociment,si sa vii acum sa sanctionezi de dragul publicitatii acest aspect este o (...)