sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Gesturi incredibile pe un teren de fotbal, într-o partidă de la Campionatul Mondial. De la scuiparea unei adversare până la îmbrâncirea arbitrului (Video)

de Special Arad | 24 iunie 2019, 8:51 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

Echipa naţională de fotbal feminin a Camerunului a fost eliminată, duminică, în optimile Campionatului Mondial, după înfrângerea contra Angliei, scor 0-3. Fotbalistele din Africa au avut mai multe gesturi nesportive în partida de la Valenciennes.

Primul astfel de moment a avut loc în minutul 13, când apărătoarea Augustine Ejangue (30 de ani) a scuipat-o pe braţ pe Toni Duggan (27 de ani). Cameruneza nu a primit nicio sancţiune din partea arbitrului, în ciuda faptului că fotbalista Angliei s-a arătat vizibil deranjată de gestul incalificabil al adversarei.

Incidentele au continuat în prelungirile primei reprize, când Anglia a marcat pentru 2-0. Ellen White a înscris, însă fanionul a fost ridicat pentru offside. Reuşita a fost validată ulterior cu ajutorul sistemului VAR, însă camerunezele au acceptat cu greu decizia. BBC scrie că fotbalistele din Africa au refuzat să reînceapă jocul pentru mai multe secunde, unele dintre ele chiar plângând şi acuzând FIFA de rasism.

Partida s-a încheiat cu scorul de 3-0 pentru naţionala Angliei, după golurile lui Houghton (14), White (45+4) şi Greenwood (58). Anglia se califică astfel în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, unde vor întâlni Norvegia.

Sursa: Digi24.ro