vineri, 26 aprilie, 2024

Final de coșmar pentru campioana României! CFR Cluj, eliminată din Europa League de Young Boys

de - | 10 decembrie 2020, 10:17 PM | Sport

0

(foto: captură video digisport)

CFR Cluj a ratat calificarea în șaisprezecimile Europa League în fața celor de la Young Boys. Ardelenii au condus la Berna, dar elvețienii au învins în cele din urmă cu 2-1.

Păun și Deac au avut primele ocazii ale partidei, dar șuturile acestora au fost blocate în careul advers.

Bălgrădean a fost ”eroul” clujenilor în minutul 24, când a ieșit excelent pe o minge centrată de Mambimbi.

Rondon putea deschide scorul în minutul 34, dar nu a nimerit balonul din interiorul careului. Tot atacantul venezuelean și-a încercat norocul cu un șut din afara careului în minutul 41. Von Ballmoss a fost la post.

În partea secundă, Gaudino l-a pus la încercare pe Bălgrădean cu un șut puternic, dar portarul român a boxat și a îndepărtat pericolul. Replica ardelenilor a venit în minutul 63. Camora și Pereira nu l-au putut învinge, însă, pe goalkeeper-ul lui Young Boys.

CFR a visat la o nouă calificare din minutul 84, după ce Debeljuh a trimis în poartă o minge expediată în bară de Rondon.

Bucuria ardelenilor nu a durat mult. În minutul 90+1, Bălgrădean a fost eliminat după ce a protestat în urma unui penalty acordat de centralul Benoit Bastien. Sandomierski a intrat în locul său, dar nu a putut apăra lovitura de la 11 metri executată de Nsame.

Același Nsame a fost trimis mai devreme la cabine în urma unui fault asupra lui Burcă. Chiar și așa, tot elvețienii au înscris. Elia și Gaudino au scăpat singuri cu Sandomierski, iar ultimul a stabilit scorul final, 2-1 pentru Young Boys, care merge în șaisprezecimile Europa League, notează digisport.