Filmarea completă care atestă cum au fost amenințați cu moartea polițiștii de la Rutieră. Șoferul, deși recidivist, e liber. Atenție, imagini cu un puternic impact emoțional!





Doi polițiști de la Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad au fost amenințați cu moartea, atât ei cât și familiile lor, de către un individ din Arad, pe numele său Florin Crișan, după ce agenții îl opriseră pe bărbat în trafic și îi ceruseră să se legitimeze și să sufle în aparatul alcooltest.
Special Arad a prezentat ieri, în exclusivitate, acest subiect, dar și faptul că un procuror a decis că individul care i-a amenințat pe agenți cu moartea poate fi lăsat în libertate, fiindcă nu e un pericol social.
Citește și: EXCLUSIV – Doi polițiști de la Rutieră au fost amenințați cu moartea de un șofer beat, noaptea trecută, în Arad. Procurorul l-a lăsat liber pentru că el n-a fost amenințat. Nici familia lui…
Cum s-a întâmplat totul
În noaptea de sâmbătă spre duminică, un echipaj al Poliției Rutiere efectua o acțiune pe strada Nicolae Bălcescu (pentru cei care nu știu, această stradă face legătura între Ștrandul Neptun și centrul Aradului). La un moment dat, agenții au oprit un autovehicul pentru un control, constatând, în urma testării, că șoferul este băut. În timp ce agenții efectuau respectivul control, pe lângă ei a trecut un autoturism marca Volkswagen Golf, de culoare argintie, cu numărul de înmatriculare AR 03 JAF, condus de către un bărbat care avea o conduită necorespunzătoare în trafic. Văzând aceste lucruri, echipajul de poliție a pornit în urmărirea autoturismului VW Golf, care a ieșit de pe strada Nicolae Bălcescu și a pătruns pe Bulevardul Revoluției. Pe Revoluției, șoferul a sesizat că este urmărit de către Poliție, moment în care a început să depășească peste linia continuă, după care a traversat bulevardul, cu intenția de a pătrunde pe strada Lucian Blaga. Acolo, văzând că nu poate pătrunde pe stradă din cauza unui alt autoturism care se afla în fața sa, șoferul a oprit, a sărit pe bancheta din spate a autoturismului și a încercat să mute pasagerul din dreapta (o femeie) la volanul mașinii.
Polițiștii au trecut la legitimarea individului, spunându-i acestuia că l-au văzut conducând autovehiculul și că urmează să îl testeze cu aparatul alcooltest. În acel moment, bărbatul a făcut o criză de nervi și a devenit agresiv, fizic și verbal, înjurând și îmbrâncind polițiștii. Agenții s-au văzut nevoiți să-l încătușeze pe individ, fiind solicitat și sprijinul unui echipaj de la Ordine Publică. După încătușare, bărbatul de 29 de ani, pe numele său Florin Crișan, a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean Arad pentru a-i fi recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcolemiei. Pe tot parcursul drumului, individul i-a amenințat cu moartea pe polițiști, ba mai mult, le-a amenințat și familiile, amintind de mai multe ori că a fost lovit.
Ulterior, din cauza celor întâmplate, la fața locului a fost solicitată și prezența procurorului de serviciu. Într-un mod cu totul și cu totul bizar, procurorul a decis că bărbatul nu reprezintă un pericol social, deși a lansat amenințări cu moartea către agenții de poliție și către familiile acestora. Unde mai punem și faptul că bărbatul are un cazier „impresionant”, atât în țară cât și în străinătate, admițând chiar el (vedeți pe filmări) că a făcut pușcărie în trecut. Drept consecință, procurorul de serviciu a decis că este suficient ca pe numele bărbatului să fie dispus control judiciar pentru 60 de zile, să interzică dreptul de a părăsi localitatea și dreptul de a conduce un autovehicul.
Special Arad a intrat în posesia înregistrărilor video din noaptea cu pricina, înregistrări pe care le puteți viziona și dumneavoastră în continuarea acestor rânduri.
Comentariile portalului
Ești prost informat, dar nu asta contează. Polițiștii trag lunar, cu Beretta de 9 mm, cel puțin 10 cartușe pe tragere. Așadar, Popică Sebi să stea (...)
Pă ,,bătrâna doamnă" dacă o mai țin puterile ar face bine să meargă pă centură după niște bani cinstiți, nu dân bugetul primăriei! E (...)
De peste 100 ani occidentul lupta(asa zisa lupta) ptr.stoparea acestui flagel.Fara succces,drogurile,odata cu democratia au patruns in toata lumea.Oare de ce nu pot face politicienii, (...)