sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Fără subtitrare! Chiar și tabela a luat-o razna la meciul dintre UTA și Pandurii

de Lucian Dănilă | 11 aprilie 2019, 3:42 PM | Recomandările editorilor | Sport

1

Nu a fost televizat, dar pentru cei prezenți la meci, jocul dintre UTA și Pandurii a fost ca un film în limba olandeză fără subtitrare. Greu de înțeles cum s-au derulat lucrurile în teren, iar în tribune, unii chibiți mai suspicioși din fire ajungeau de la agonie la extaz și invers în doar câteva minute.

UTA a început practic în dezavantaj meciul. Încă din minutul 7, un jucător al Pandurilor a centrat în fața porții, Bodea a prins mingea, s-a lovit de Copaci, a scăpat-o și Popescu a trimis-o în poartă cu toată opoziția lui Șeroni. Arădenii jucau slab, iar ocaziile au apărut doar la fazele fize, cea mai mare fiind a lui Melinte, a cărui lovitură de cap a fost parată de Costache. S-a făcut 2-0 pentru Pandurii după un atac în viteză purtat de Brînzan, mingea a juns la Blejdea care era nemarcat în careu și a înscris cu latul pe lângă Bodea.

Fotbaliștii arădeni jucau ceva de neînțeles, așa cum scriam și mai sus, parcă vorbeau într-o limbă neînțeleasă de nimeni și păreau că nu auzeau nici îndemnurile suporterilor: „Jucați fotbal!” După două jocuri bune cu Snagov și Balotești, UTA părea revenită la setările din partidele cu Luceafărul sau Academica Clinceni. Matei, „decarul” roș-albilor, părea pedepsit. Parcă era un câine închis într-un țarc care fugea de colo-colo fără a înțelege ce i se întâmplă. Unul dintre oficialii clubului arădean a și spus maxima primei reprize: „Matei așa a jucat de prost încât cartonașul galben pe care l-a primit ar trebui să i-l trecem la părțile pozitive”.

Nu știm ce le-a spus Păcurar la pauză, nu știm niic dacă cei de la Pandurii au auzit sintagma că 2-0 este cel mai periculos scor, dar cert este că în a doua parte lucrurile s-au inversat radical. Păcurar l-a înlocuit pe Matei cu David Popa iar acest lucru avea să se vadă și pe tabela de marcaj. Apropo de tabelă… Nici ea se pare că nu prea a înțeles nimic din jocul de ieri, dând rateuri tot din zece în zece minute.

David Popa a marcat în minutul 57 pentru 1-2 cu un lob peste Costache. Cinci minute mai târziu, Ciucur avea să egaleze cu un șut din careu pe sub portar după o pasă filtrantă a lui Cipri Rus. În minutul 72 UTA prelua conducerea după ce Costache a făcut aceeași greșeală pe care a făcut-o Bodea în prima repriză la primul gol al „pandurilor”. Jenat de Rus și de un coechipier, Costache a scăpat din mână mingea centrată de Ciucur și Rus, pe fază, a trimis-o în porta goală. UTA era dezlănțuită și părea că poate face scor. Melinte a trimis un șut de la 50 de metri dar Costache a respins de sub bară. Șeroni a urcat într-un picior la un corner, fiind accidentat și era să marcheze cu capul chiar înainte de a fi înlocuit. Precum introducerea lui David Popa a avut rezultate pe tabelă, așa s-a întâmplat și după ieșirea lui Alin Șeroni. La o lovitură liberă de la 40 de metri a oaspeților, mingea a fost trimisă în careu, jucătorii arădeni păreau a fi în pauză de somn de amiază și Dodoi a înscris cu capul, de pe picioare, de la 7 metri de poarta apărată de Bodea. Era 3-3 în minutul 83. Apoi David Popa putea marca pentru 4-3, dar mingea trimisă de el cu capul a trecut pe lângă poarta lui Costache.

Un capitol aparte al jocului de ieri au fost chibiții suspicioși. La 2-0 pentru Pandurii am auzit multe voci care spuneau: „ăștia au vândut meciul”. Apoi, variantele s-au schimbat la 3-2 pentru UTA: „au jucat la pariuri. Era cotă mare pe 2 pauză, 1 final”. Iar la final au plecat mulțumiți de ei acasă cu gândul: „era cotă mare și pe cinci plus…”  Cine, Doamne, ne mai va face bine vreodată?

Un meci fără subtitrare, un meci din care nu am înțeles multe, în care nu am înțeles și cum poate UTA să joace atât de slab, ca apoi să surprindă cu un joc de echipă de promovare vreme de 30 de minute. S-a văzut că au lipsit doi jucători importanți ca Neagu sau mai ales David Miculescu. UTA a jucat în ultimele zece minute cu doi mijlocași centrali născuți în 2001, Hrezdac, integralist, și Isac intrat în locul lui Șeroni.

În următoarea etapă UTA joacă duminică la București cu Metaloglobus, ca apoi să vină la Arad Chindia Târgoviște.

UTA – Pandurii 3-3 (0-2)

UTA: Bodea – Ivan (75 Costin), El Hasni, Șeroni (80 Isac), Copaci – Melinte, Hrezdac – Ciucur, Matei (55 David Popa), Kanda – Rus. Au mai evoluat: D. Popa, Costin, Isac.

Pandurii: Al. Costache – Brînzan, Oiţă, R. Bratu, Vasilescu – Raiciu, Trancă (55 Robert Gheorghe), Vodă – Dodoi (83 Ciobanu), P. Popescu, Blejdea (86 Dănescu). Au mai evoluat: R. Gheorghe, Ciobanu, Dănescu.

Arbitri: Kovacs Szabolcs (Carei) – Alexandru Corb (Satu Mare), Răzvan Soponar (Baia Mare). Rezervă: Mircea Salomir (Cluj-Napoca).

Observatori FRF: Romeo Malac (Timișoara), Teodora Albon (Cluj-Napoca).