Falub l-a bătut pe Trică în duelul foștilor antrenori ai Bătrânei Doamne din cea mai neagră perioadă a ei

de Lucian Dănilă | 10 decembrie 2021, 7:33 PM | Sport

0

Dacă este să clasificăm care a fost cea mai neagră perioadă din istoria Bătrânei Doamne, opinia noastră este că mai mult decât retrogradarea din 2006 în Liga a 3-a sau decât problemele de dinainte de sosirea italienilor în 1997, a fost perioada 2013-2014, perioadă care coincide cu implicarea în deciziile de la clubul arădean a lui Adrian Marțian.

UTA i-a avut ca antrenori în acea perioadă pe Adrian Falub și pe Eugen Trică. Falub a plecat pentru că nu a mai crezut în promisiunile lui Marțian, iar Trică a condus echipa într-o perioadă în care jucătorii băteau pe la uși pentru a obține mâncare… Trică i-a ținut piept lui Marțian după ce acesta a dorit să-l demită.

Acum, atât Falub cât și Trică sunt în Liga 1. Falub este director tehnic la Clinceni, echipă care a întrerupt relațiile cu un alt fost antrenor al echipei UTA, Ionuț Chirilă. Trică este antrenorul Craiovei lui Mititelu, acolo unde a revenit pe bancă după două promovări, predecesorii săi în Liga 1 fiind Adrian Mutu și Flavius Stoican.

După victoria cu Dinamo, Clinceni a dat lovitura și în această seară la Craiova, câștigând cu 2-1 pe terenul echipei FC U Craiova! astfel, după 17 meciuri fără victorie, Academica obține două victorii consecutive și a scăpat pentru moment de povara ultimei poziții în clasament, poziție pe care acum se află Dinamo. Compagno a deschis scorul pentru Craiova în minutul 28, Robert Ion a egalat în minutul 33, iar în minutul 68 Velios a marcat golul care a trimis toate punctele la Clinceni.