Elevii de clasele primare sunt excluși de la olimpiadele și concursurile școlare 2025





Elevii de clasele primare nu pot participa la nicio olimpiadă sau concurs naţional, în anul şcolar 2024-2025. Potrivit calendarului oficial anunţat recent de ministerul Educației, competiţiile sunt dedicate doar elevilor din învățământul secundar, scrie Edupedu.ro.
Primele concursuri încep din luna ianuarie, iar ele vor fi adresate doar elevilor clasele V-XII / XIII, potrivit calendarului publicat de Ministerul Educaţiei.
Anul trecut, ministerul Educației a anunțat profesorii că trebuie să modifice regulamentele concursurilor școlare astfel încât elevii de clasele I-IV să nu poată participa la etapele superioare ale acestora, în 2025. Interdicția a fost introdusă în ordinul de ministru. Este primul ordin de ministru semnat de Daniel David.
Interdicția prevde că elevii de clasele primare nu pot participa deloc la concursurile și olimpiadele școlare naționale, adică competiții școlare elaborate și organizate centralizat de ministerul Educației. Până acum, elevii de clasele primare puteau concura la olimpiadele școlare, dacă întruneau punctajele de calificare impuse de regulamentele specifice.
Potrivit Edupedu.ro, anul trecut mai mulți elevi de clasele a III-a și a IV-a care, după ce au participat la etapele locale ale unor olimpiade de științe exacte, nu au mai fost lăsați să concureze la etapele județene.
Citește și:
Comentariile portalului
Da, a fost și este un fenomen frecvent, mai ales în presa de interes și de scandal, așa cum am și punctat indirect în text. Și așa cum (...)
Fostul premier englez Harold Wilson afirma o data"Este adevarat ca ziaristii sunt cainii de paza ai democratiei,dar realitatea a dovedit ca atunci cand un caine latra toti ceilalti (...)
== SINGURELE EVENIMENTE CULTURALE ALE ARADULUI -- NUNTZILE SI RAFUIELILE DIN CARCIUMI == VAI VAI IN CE HAL A AJUNS ARADUL. ==O PLECAT TAT CE I BUN ==