joi, 18 aprilie, 2024

Egal cu spiritul! Cel mai bun meci pentru UTA de la promovare până acum

de Lucian Dănilă | 18 octombrie 2020, 10:02 PM | Sport

1

Felul în care a început meciul de la Mediaș m-a făcut să mă gândesc că va fi o seară grea. Sibienii câștigau încă din start fiecare duel fizic și la primul corner Addae a trimis cu capul în poarta lui Iacob, după ce inițial mingea a lovit bara laterală.

Nici nu am apucat să ne așezăm bine în fotolii și sibienii nu doar că ne conduceau, dar după felul cum dominau jocul ne făceau să credem că va urma un dezastru pentru UTA. Mayoral a mai trimis un șut aproape de poartă, după care Belu Iordache a ratat o ocazie uriașă, atunci când Iacob a avut o intervenție de portar de handbal. A fost momentul în care ceva s-a schimbat în joc. Balint a trimis în linia mediană trei jucători care se încadrează în regula Under 21: Miculescu, Isac și Denis Rusu. Pe cum treceau minutele, cei trei câștigau tot mai multă încredere, și au început o serie de acțiuni care arătau bine până lângă careul lui Figueredo. Sibienii greșeau tot mai mult și după intrarea lui Bustea în locul accidentatului Pleașcă, arădenii erau primii la minge în orice zonă a terenului. Albu și Benga dominau tot spațiul aerian și arătau un simț al intuiției demn de mari fotbaliști. Neluț Roșu a fost și el tot mai prezent, deși a mai avut și unele greșeli de transmitere a balonului. Cipri Rus și Hora s-au zbătut foarte mult dar nu au avut nicio situație clară din care să sperăm că putem marca golul egalizator. Singura șansă adevărată a primei părți pentru UTA a fost șutul lui Neluț Roșu respins de portarul sibienilor. Repriza s-a încheiat cu o lovitură de cap a lui Hora peste poarta celor de la Hermanstadt. UTA chiar juca, dar se lovea de aceeași incapacitate de a închide acțiunile de atac cu finalizare.

Balint nu a mutat la pauză, probabil mulțumit de cum arăta echipa până la 16 metri de poarta lui Figueredo. În plină dominare arădeană, Roumpullaku era să facă un cadou sibienilor. A încercat o pasă spre Iacob cu piciorul drept și a ieșit o deschidere perfectă pentru Fortes, acesta a intrat în careu, i-a pasat lui Mayoral care a fost singur în fața lui Iacob dar preluarea acestuia a fost deficitară ți portarul Bătrânei Doamne a cules balonul din fața lui.

Apoi, în cinci minute, UTA are două bune șanse de gol. Hora a prins un șut foarte bun din afara careului, respins de Figueredo de la rădăcina barei, după care, în minutul 56, Cipri Rus a trimis mult, foarte mult peste poartă, cu piciorul stâng, din poziție foarte bună după o pasă cu capul venită de la Albu.

Presiunea arădeană a continuat și în minutul 75, Denis Rusu l-a driblat pe Ousmane Viera, urma să intre în careu dar a fost agățat de fotbalistul african și s-a dictat lovitură liberă de la 17 metri în poziție centrală. Mă gândeam că am mai avut cel puțin șapte asemenea situații și în meciul cu Academica Clinceni, iar și atunci tot Denis Rusu a fost cel care a obținut acele lovituri libere. De data aceasta, Hora, mult mai concentrat, a șutat perfect, pe colțul portarului, și a egalat situația pe tabela de marcaj: 1-1.

A urmat un joc pe contre, ambele echipe dorind să câștige. UTA avea un plus din punct de vedere fizic, dar cea mai periculoasă situație s-a petrecut la poarta lui Iacob în ultimele minute ale întâlnirii. Atunci, Karanovic, jenat de Albu, nu a putut fructifica centrarea venită de la Sîntean și mingea s-a dus pe lângă poartă.

A fost un egal obținut cu spiritul și cu sufletul. Echipa lui Balint a făcut cel mai bun meci de la startul Ligii 1, mai bun decât cel de la Pitești în care a ratat cel puțin cinci ocazii mari și rezultatul final a fost același: 1-1.

A fost cel de-al patrulea meci disputat de UTA în deplasare în acest sezon: nu a pierdut niciun meci, a marcat la fiecare dintre ele și chiar a câștigat pe terenul lui Dinamo.

Echipa pregătită de Gyuszi Balint, care a avut și câteva absențe importante la acest joc, a arătat că are față de Liga 1 chiar și în condițiile în care a folosit pe parcursul meciului cinci jucători Under 21!

După șapte etape, UTA a adunat 8 puncte, având o singură victorie, cinci remize, și o singură înfrângere. În clasamentul din acest moment, cu trei meciuri înainte de încheierea etapei, arădenii sunt pe locul 10.

Hermanstadt – UTA Arad 1-1 (1-0)

Mediaș – Stadion „Gaz Metan”

Goluri: Addae (6) / Hora (75)

AFC Hermannstadt: Figueredo – Belu (37 Bastos), Viera, I. Stoica, Opruț – Addae (73 Alhassan), R. Pires – Buzan (37 Caiado), Mayoral (73 Sîntean), Joalisson – Fortes Moreira (59 Karanovic).

Pe bancă: Al. Pop – A. Sîntean, Caiado, Karanovic, Florică, Scarlatache, Alhassan, Teijeira, Oșan, Bastos.

Antrenor: Ruben Albes

UTA: Iacob – Pleașcă (30 Bustea), Albu, Benga, Roumpoullakou – Isac, Roșu (87 Vlad Morar) – Miculescu (67 Tescan), Hora, Denis Rusu (87 Popescu) – Cipri Rus (67 Buhăcianu).

Pe bancă: Moldovan – Tescan, Bustea, Oroian, Buhăcianu, Morar, C. Popescu.

Antrenor: Gyuszi Balint

Arbitri: Horia Mladinovici (Bucureşti) – Ciprian Danşa (Satu Mare) – Mihai Marica (Bistriţa).

Rezervă: Marius Omuț ( Satu Mare)

Observator FRF: Salomir Marian (Cluj-Napoca – Cluj)