luni, 29 aprilie, 2024

Destinația Mediaș! UTA va întâlni „U” Cluj în semifinala Cupei României

de Lucian Dănilă | 5 aprilie 2023, 9:01 PM | Sport

2

Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal după victoria din această seară contra echipei Hermannstadt, partidă disputată pe noua arenă din Sibiu.

Echipa gazdă a condus la finalul primei reprize cu scorul de 1-0 prin reușita lui Baba Alhassan din minutul 41. La pauză, antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a făcut trei schimbări. Chipciu i-a luat locul lui Nistor, ultimul fiind nepregătit după o mai lungă accidentare, iar Filip și Bic le0au luat locul lui Remacle și Simion.

Chipciu avea să egaleze în minutul 51 cu un șut din afara careului, iar în minutul 62, Sabău l-a trimis în teren și pe Thiam. A fost o seară foarte inspirată pentru fostul mare internațional român, Thiam fiind cel care a marcat golul victoriei cu un șut din interiorul careului după o fază excelentă creată de Bic și Oancea.

Astfel, Universitatea Cluj a câștigat cu 2-1, a treia victorie consecutivă în fața lui Hermannstadt în acest sezon după cele două din sezonul regulat al Superligii, și va juca contra arădenilor de la UTA în semifinala Cupei României care se va disputa la Mediaș în jurul datei de 26 aprilie.

Este de așteptat ca sute de arădeni să meargă la acest meci, fiind pentru prima dată după o pauză de 57 de ani când UTA atinge faza semifinalelor în competiția KO. Astfel, destinația fanilor Bătrânei Doamne este Mediaș.

Sâmbătă, UTA a învins Universitatea Cluj la Arad cu scorul de 2-0, iar în actualul sezon, din cele trei întâlniri ale celor două formații, UTA are două victorii și o remiză.

Universitatea Cluj își dispută meciurile de acasă la Mediaș după ce gazonul de pe Cluj Arena a intrat în reparații pentru Campionatul European de Tineret.