Dennis Man a intrat în ultimele minute ale meciului dintre Parma și Cosenza

de Lucian Dănilă | 21 noiembrie 2021, 5:44 PM | Sport

0

Dennis Man nu a fost folosit de antrenorul, Parmei, Enzo Maresca, în ultimele trei meciuri ale echipei sale care evoluează în Serie B din Italia. În aceste trei partide, Parma a înregistrat două victorii și o înfrângere pe terenul lui Lecce.

Cu Dennis doar pe banca de rezerve, Parma a câștigat meciurile cu Cittadela, pe terenul acesteia, și cu Vicenza, dar a pierdut la scor partida de la Lecce, scor 0-4. Înainte de jocul din această după amiază, tehnicianul Parmei, Enzo Maresca, fost jucător la Juventus sau FC Sevilla, echipă cu care a câștigat de două ori Cupa UEFA în perioada 2006-2007, l-a lăudat pe jucătorul originar din comuna arădeană Vladimirescu.

„Dennis a lucrat foarte bine în ultimele zile. Este unul dintre cei mai importanți jucători pe care îi avem, așa că va fi luat în considerare pentru echipa de start, cu siguranță”, a declarat tehnicianul la conferința de presă dinaintea meciului din etapa a 13-a.

Cu toate acestea, Maresca l-a lăsat din nou pe banca de rezerve deși Dennis venea cu un moral bun după ce a marcat pentru echipa națională în deplasarea din Liechtenstein.

Parma a deschis repede scorul în partida cu Cosenza prin Juric în minutul 12. Oaspeții au egalat în minutul 73 prin Tiritello. Maresca l-a introdus pe Dennis Man abia în minutul 81 în locul colegului său de la echipa națională, Valentin Mihăilă, dar scorul nu s-a mai modificat până la final și partida s-a încheiat la egalitate, Parma – Cosenza 1-1.

După acest rezultat, Parma rămâne pe poziția a 14-a în clasamentul Serie B după 13 etape, cu 17 puncte, la patru puncte de Monza, echipa de pe locul 8 care asigură prezența la play-off-ul de promovare, dar și la 7 puncte de echipa de pe locul al 2-lea, Lecce, loc care asigură promovarea directă.