joi, 28 martie, 2024

David Miculescu a fost decisiv la Under 21 contra Finlandei

de Lucian Dănilă | 25 martie 2022, 7:17 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

România Under 21, selecționată condusă de Florin Bratu, a învins în această seară cu scorul de 2-1 echipa similară a Finlandei într-un meci disputat pe Arena Arcul de Triumf.

Finlanda a condus cu scorul de 1-0 la pauză prin reușita lui Suhonen, în minutul 41. Imediat după golul nordicilor, craioveanul Markovic a reușit faza meciului. A făcut o cursă de 40 de metri, a depășit doi adversari și a șutat din unghi, dar mingea a lovit puternic transversala.

În partea secundă, România a dominat jocul, dar elevii lui Bratu au mai trimis o dată mingea în bară prin Grameni.

Bratu l-a trimis în teren în minutul 66 pe fotbalistul echipei UTA, David Miculescu. Golgeterul Bătrânei Doamne i-a luat locul lui Câmpanu, și tot atunci a intrat Bîrligea în locul lui Markovic. Cei doi aveau să fie jucătorii care au întors soarta partidei. Miculescu a luat o acțiune pe cont propriu în minutul 87, a intrat în careu, a centrat pentru Bîrligea, acesta a preluat cu dreptul și a șutat cu stângul la colțul scurt pentru 1-1.

David Miculescu a fost cel care a închis tabela printr-o reușită superbă venită în minutul 90, atunci când a pătruns în careu și l-a lobat pe portarul finlandez, mingea a lovit bara în zona vinclului și a intrat în poartă.

ROMÂNIA U21 – FINLANDA U21 2-1
    A marcat: Birligea (87), Miculescu (90) / Suhonen (41)

România U21: 12. M. Popa – 5. Telcean, 6. Screciu (Cpt), 22. Farcaș, 20. A. Dumitrescu – 10. Cîmpanu (18. Miculescu, 67), 13. A. Mărginean (8. Dr. Albu, 67), 14. Dican (21. Grameni, 46), 7. Petrila – 9. Markovic (15. Birligea, 67), 19. I. Stoica (11. Baiaram, 75). Selecționer: Florin Bratu. Rezerve: 1. Târnovanu, 23. Bălbărău, 2. Al. Georgescu, 3. V. Țicu, 4. M. Leca, 16. Lixandru, 17. Marrone.
    Finlanda U21: 1. Sinisalo (12. Leislahti, 75) – 3. Hamalainen (2. Hyvarinen, 67), 4. Tihi, 15. Koski (5. Vainionpaa, 67), 22. Tauriainen (17. Peltola, 56) – 7. Antman (16. Hannola, 56), 8. Suhonen (6. Vidjeskog, 67), 13. Marhiev (20. Vaananen, 67), 21. Rale – 10. Skytta (19. Jokelainen, 75), 9. Ablade (14. Kilo, 75). Selecționer: Juha Malinen. Rezerve: 18. Hakans.