sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Cristi Mihai, decisiv pentru România U21 în Armenia! Arădeanul a marcat golul victoriei

de Lucian Dănilă | 26 martie 2024, 3:39 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Fotbalistul echipei UTA, Cristi Mihai, a fost decisiv pentru echipa națională U21 în jocul din Armenia din preliminariile Euro U21 din 2025. Intrat pe teren în minutul 74 în locul celuilalt arădean, Cătălin Vulturar, Mihai a înscris golul decisiv în minutul 89.

Selecționerul Daniel Pancu a început cu Cătălin Vulturar titular meciul din această după-amiază. Locul acestuia a fost luat de Cristian Mihai în minutul 74, asta după ce Vulturar a fost avertizat în minutul 63 cu un cartonaș galben.

Armenia a rămas în inferioritate numerică în minutul 87, atunci când Simonyan a fost eliminat. Două minute mai târziu, mingea centrată de Grameni l-a găsit pe Mihai în interiorul careului și arădeanul a înscris cu capul unicul gol al partidei.

În urma acestei victorii, România U21 ocupă locul 1 în grupa E, și se va menține pe această poziție doar dacă Elveția nu învinge astăzi, de la ora 18, selecționata similară a Albaniei.

România U21: Sava – Oroian, Ignat, M. Ilie, Ștefanovici – Corbu (46 Ianis Stoica), Vulturar (74 Cristi Mihai), Grameni – Rareș Ilie (81 Burnete), Luis Munteanu, Baiaram (65 Musi).