Copil e mare! L-a învins pe numărul 22 în lume și joacă în sferturi la Moselle Open (FOTO)

de Special Arad | 21 septembrie 2017, 9:47 PM | Sport

0

Arădeanul Marius Copil s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ATP de la Metz (Franţa), dotat cu premii totale de 482.060 euro, după ce a reuşit o victorie de senzaţie în faţa francezului Lucas Pouille, numărul 22 mondial, cu 7-6, 7-6.

Copil, care s-a impus într-o oră şi 46 de minute, a obţinut a treia cea mai importantă victorie din carieră, după cele înregistrate în 2012 în primul tur la Beijing, cu croatul Marin Cilic (numărul 13 mondial atunci), 3-6, 7-6, 6-4, şi în 2014 în optimi la Brisbane, cu francezul Gilles Simon (19 ATP), 7-5, 6-3, scrie AGERPRES.

În primul set, Copil (26 ani, 86 ATP) şi Pouille (23 ani, 22 ATP) au mers cap la cap până în tiebreak, după ce românul a salvat două mingi de set la 5-4 pentru francez. Pouille a condus cu 3-1 în tiebreak, dar Copil a reuşit patru puncte la rând, încheind setul cu 7-6 (4).

În actul secund, Copil a condus cu 3-0 şi 4-1, dar a fost egalat, 4-4. La acest scor a salvat două mingi de break şi a făcut 5-4, după care a condus cu 40-0, însă a ratat toate cele trei mingi de meci.

Setul a ajuns din nou în tiebreak, unde românul a salvat o minge de set la 6-5 pentru adversar, câştigând apoi trei puncte consecutive, care i-au adus victoria.

Arădeanul a reuşit 15 aşi în acest meci, iar Pouille 11, fiecare având câte trei duble greşeli.

Pouille câştigase primele două confruntări cu Marius Copil, anul trecut în primul tur la Wimbledon, cu 6-4, 4-6, 6-4, 6-1, şi anul acesta în optimi la Dubai, cu 6-1, 6-4.

Marius Copil şi-a asigurat un cec de 13.970 euro şi 45 de puncte ATP, notează AGERPRES.

Următorul adversar al lui Copil va fi germanul Peter Gojowczyk, victorios cu 6-4, 7-6 (4) în faţa francezului Gilles Simon, cap de serie numărul opt.

Gojowczyk (28 ani, 95 ATP) are 2-1 în meciurile directe cu Copil, pe care l-a întrecut în 2013, în primul tur la Bergamo, cu 6-3, 6-3, şi anul acesta, în primul tur la Wimbledon, cu 7-6 (5), 2-6, 6-3, 6-1.

Copil a câştigat tot anul acesta, în ultimul tur al calificărilor la Roland Garros, cu 6-4, 6-7 (5), 7-6 (7).

Imediat după meci, arădeanul a făcut o postare pe pagina sa de Facebook.