Comunicat Flavius Măduța, deputat PSD





„Se răspunde astfel unei solicitări constante în ultimii ani, din partea administraţiilor locale. Primăriile pot angaja personal în condiţiile plafonului maxim de personal instituit prin OUG 63/2010, cu condiţia să aibă în buget bani pentru plata integrală a salariilor. Vorbim deci despre o decizie echilibrată, care permite administraţiilor locale să ocupe funcţiile vacante pe care le au în organigramă şi pentru care pot plăti salariile. Se lasă astfel la nivel local o parte importantă de decizie cu privire la politicile de personal. Primarii ştiu mai bine dacă au nevoie de mai mulţi funcţionari şi dacă au resurse bugetare pentru a-i plăti. Evităm astfel situaţiile absurde în care unele primării erau în imposibilitatea de a organiza concursuri pentru ocuparea unor posturi vacante, din cauza acelei norme de 1 la 7 impuse în timpul guvernării PDL. Acum, administraţiile locale au mai multă flexibilitate în ajustarea grilei de personal, în spiritul autonomiei locale. Această decizie contribuie la îmbunătăţirea actului administrativ şi la îmbunătăţirea serviciilor administraţiilor locale, cele care se află cel mai des în contact direct cu cetăţenii”
Comentariile portalului
Cu „i rest my case’ sunt perfect de acord. Cum spuneam, insistați ca un troll. Dar n-am niciun dubiu că într-adevăr credeți cu tărie toate elucubraț (...)
Situatia Ungariei e dovada esecului politicilor UE si a unui model dictatorial catre care au "alunecat"(aplicantii politicilor astea am afirmat ca le preaslaviti). Ungaria pana in trecutul nu prea (...)
Din construcție mailul are patru sau cinci bazine imense cu apă și hidranți tocmai pt. stingerea incendiilor!