vineri, 19 aprilie, 2024

CM 2014: Brazilia – Olanda, 0-3. Gazdele, din nou umilite

de Special Arad | 13 iulie 2014, 11:43 AM | Sport

1

Olanda a câștigat, sâmbătă seară, finala mică a Campionatului Mondial, după ce a învins Brazilia, fără mari emoții, scor 3-0.

Olanda a ocupat ultima treaptă a podiumului Campionatului Mondial din Brazilia, după ce, sâmbătă, batavii au învins naționala „Țării Cafelei”, în finala mică, scor 3-0. Scorul a fost deschis de Van Persie, în minutul 3, din penalty, iar în minutul 16, Blind a majorat avantajul formației sale. Lovitura finală a dat-o Wijnaldum, cel care a stabilit scorul final în primul minut al timpului suplimentar.

La Brasilia, fanii gazdelor au asistat la un nou meci în care Brazilia a fost neputincioasă. După umilința istorică suferită în semifinala cu Germania (scor 1-7), elevii lui Luiz Felipe Scolari au făcut act de prezență și contra Olandei. Sud-americanii s-au chinuit teribil și au dat impresia că puteau fi umiliți și mai rău, dacă adversarii și-ar fi propus acest lucru. Olanda termină neînvinsă acest turneu final, singurul eșec al „Portocalei Mecanice” fiind consemnat în semifinala cu Argentina, după executarea loviturilor de departajare.

Într-o discuție avută înaintea meciului cu Olanda, cu câțiva reprezentanți ai FIFA, selecționerul Luiz Felipe Scolari a făcut câteva afirmații caraghioase. Antrenorul a vorbit despre partida cu Germania: „Scorul putea fi 5-4 la un moment dat, dacă am fi marcat la ocaziile pe care le-am avut în repriza a doua. Iar până în final puteam chiar câştiga! În prima repriză au ajuns la poartă de 7 ori şi ne-au dat 5 goluri”, a afirmat brazilianul.