miercuri, 24 iulie, 2024

Special Arad Logo

    Cine sunt noii senatori și deputați ai României. Vezi lista completă

    de Special Arad | 16 decembrie 2016, 11:20 AM | Politikos

    0

    Biroul Electoral Central a anunţat rezultatele finale ale alegerilor de duminică. Au fost două ture de redistribuiri de mandate pentru a stabili structura noului Parlament, care va avea 465 de deputaţi şi senatori.

    BUCUREŞTI

    Camera Deputaţilor – 29 de locuri

    PSD: Gabriel Petrea, Carmen-Ileana Moldovan, Georgian Pop, Oana-Consuela Florea, Mihăiţă Vîrză, Adriana-Diana Tuşa, Dumitru Chiriţă, Beatrice Tudor, Liviu Ioan Adrian Pleşoianu, Mirela Furtună, Petre-Florin Manole, Aida-Cristina Căruceru

    USR: Nicuşor Dan, Cristian Ghinea, Cristian Gabriel Seidler, Oana Bîzgan, Matei Adrian Dobrovie, Claudiu Iulius Gavril Năsui, Cristina Mădălina Prună, Tudor Rareş Pop

    ALDE: Constantin Daniel, Florea Damian, Cimpeanu Sorin Mihai, Anton Anton

    PNL: Adriana Săftoiu, Eugen Nicolăescu, Ovidiu Raeţchi

    PMP: Valeriu Steriu, Eugen Tomac

    Senat – 13 locuri

    PSD: Ecaterina Andronescu, Şerban Nicolae, Robert Cazanciuc, Mihnea-Cosmin Costoiu, Ioan Vulpescu

    USR: Vlad Alexandrescu, Cristian Ghica, Florina Raluca Presadă, Silvia Monica Dinică

    PNL: Leon Dănăilă, Florin Câţu

    ALDE: Călin Popescu Tăriceanu

    PMP: Traian Băsescu

     

    ALBA

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PNL: Florin Claudiu Roman, Olar Corneliu Răcuci, Claudiu Vasile, Sorin Bumb

    PSD: Ioan Dîrzu

    Senat – 2 locuri

    PNL: Alexandru Pereş

    PSD: Valer-Daniel Breaz

     

    ARAD

    Camera Deputaţilor – 7 locuri

    PSD: Dorel-Gheorghe Căprar, Florin-Dan Tripa, Adrian Tudor

    PNL: Varga Glad-Aurel, Pistru-Popa Eusebiu-Manea

    USR: Sergiu Cosmin Vlad

    UDMR: Faragó Péter

    Senat – 3 locuri

    PSD: Mihai-Viorel Fifor

    PNL: Cristina Ioan

    USR: Adrian Wiener

     

    ARGEŞ

    Camera Deputaţilor – 9 locuri

    PSD: Radu-Costin Vasilică, Mircea-Gheorghe Drăghici, Simona Bucura-Oprescu, Nicolae Georgescu, Cătălin-Marian Rădulescu, Nicolae Velcea

    PNL: Bica Dănuţ

    USR: Liviu Ionuţ Moşteanu

    ALDE: Gerea Andrei-Dominic

    Senat – 4 locuri

    PSD: Şerban-Constantin Valeca, Gheorghe Marin, Cristina Mariana Stocheci

    PNL: Popa Ioan

     

    BACĂU

    Camera Deputaţilor – 10 locuri

    PSD: Petru-Gabriel Vlase, Theodora Şotcan, Ionel Floroiu, Lucian Şova, Claudiu-Augustin Ilişanu, Costel Neculai Dunava

    PNL: Palăr Ionel, Lungu Tudoriţa

    USR: Lucian Daniel Stanciu

    ALDE: Avram Constantin

    Senat – 4 locuri

    PSD: Adrian-Dragoş Benea, Miron-Alexandru Smarandache

    PNL: Fenechiu Daniel

    ALDE: Ilie Viorel

     

    BIHOR

    Camera Deputaţilor – 9 locuri

    PSD: Gheorghe-Dănuţ Bogdan, Marina-Adelina Coste, Ioan-Sorin Roman

    PNL: Ghilea Gavrilă, Chereches Florica, Cupsa Ioan

    UDMR: Biro Rozalia, Szabo Odon

    USR: Silviu Dehelean

    Senat – 4 locuri

    UDMR: Cseke Attila, Derzsi Ákos

    PSD: Florian-Dorel Bodog

    PNL: Popa Cornel

     

    BISTRIŢA-NĂSĂUD

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PSD: Adriana Doina Pană, Vasile Daniel Suciu

    PNL: Sighiartău Robert Ionatan

    USR: Cristina-Ionela Iurişniţi

    PMP: Ionuţ Simionca

    Senat – 2 locuri

    PSD: Ioan Deneş

    ALDE: Simionca Ioan

     

    BOTOŞANI

    Camera Deputaţilor – 6 locuri

    PSD: Tamara-Dorina Ciofu, Mihaela Huncă, Marius Constantin Budăi, Răzvan-Ilie Rotaru, Costel Lupaşcu

    PNL: Achiţei Vasile Cristian

    Senat – 3 locuri

    PSD: Doina-Elena Federovici, Lucian Trufin

    PNL: Şoptică Costel

     

    BRAŞOV

    Camera Deputaţilor – 9 locuri

    PSD: Mihai Valentin Popa, Viorel Chiriac, Roxana Mînzatu, Mihai Mohaci

    PNL: Mareş Mara, Andronache Gabriel

    USR: Tudor Benga

    UDMR: Izabell-Agnes Ambrus

    ALDE: Borza Remus-Adrian

    Senat – 4 locuri

    PSD: Marius-Alexandru Dunca, Ovidiu-Florin Orţan

    PNL: Zamfir Daniel Cătălin

    USR: Allen Coliban

     

    BRĂILA

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PSD: Mihai Tudose, Nicu Niţă, Marilena Emilia Meiroşu

    PNL: Ioniţă Antoneta, Varga Vasile

    Senat – 2 locuri

    PSD: Ion Rotaru

    ALDE: Ruse Mihai

     

    BUZĂU

    Camera Deputaţilor – 7 locuri

    PSD: Ion Marcel Ciolacu, Sorin Lazăr, Ionela Viorela Dobrică, Nicolae Sebastian Valentin Radu, Dănuţ Păle

    PNL: Romanescu Cristinel

    PMP: Adrian Mocanu

    Senat – 3 locuri

    PSD: Lucian Romaşcanu, Liliana Sbîrnea

    PMP: Dorin-Valeriu Bădulescu

     

    CARAŞ-SEVERIN

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PSD: Ion Mocioalcă, Ion Spânu, Luminiţa Maria Jivan

    PNL: Schelean-Şomfelean Valeria Daria

    PMP: Ion Tăbugan

    Senat – 2 locuri

    PSD: Ioan Narcis Chisăliţă

    PNL: Vela Ionel Marcel

     

    CĂLĂRAŞI

    Camera Deputaţilor – 4 locuri

    PSD: Eugen Nicolicea, Iulian Iacomi

    PNL: Predoiu Marian Cătălin

    PMP: George Sefer

    Senat – 2 locuri

    PSD: Paţurcă Roxana-Natalia

    PNL: Filipescu Răducu George

     

    CLUJ

    Camera Deputaţilor – 10 locuri

    PSD: Gabriel Horia Nasra, Cornel Itu, Cristina Burciu

    PNL: Stamatian Vasile Florin, Oros Nechita-Adrian, Moldovan Sorin-Dan

    USR: Emanuel Dimitru Ungureanu, Adrian Octavian Dohotaru

    UDMR: Botond Csoma

    ALDE: Steluta Cataniciu

    Senat – 4 locuri

    PSD: Vasile Ilea

    PNL: Nicoară Marius Petre

    USR: Remus Mihai Goţiu

    UDMR: László Attila

     

    CONSTANŢA

    Camera Deputaţilor – 11 locuri

    PSD: Iulian Iancu, Mircea-Titus Dobre, Ileana-Cristina Dumitrache, Radu Babuş, George-Gabriel Vişan

    PNL: Hutuca Bogdan Iulian, Boroianu Robert Aurel

    USR: Stelian-Cristian Ion

    UDMR: Antal Istvan

    ALDE: Mircea Banias

    PMP: Robert Turcescu

    Senat – 5 locuri

    PSD: Tit-Liviu Brăiloiu, Nicolae Moga, Ştefan Mihu

    PNL: Chiţac Vergil

    USR: Nicoleta-Ramona Dinu

     

    COVASNA

    Camera Deputaţilor – 4 locuri

    UDMR: Eika Benko, Maron Arpad, Jozsef-Gyorgy Kulcsar-Terza

    PMP: Octavian Goga

    Senat – 2 locuri

    UDMR: Fejér László-Ödön

    PMP: Gheorghe Baciu

     

    DÂMBOVIŢA

    Camera Deputaţilor – 7 locuri

    PSD: Rovana Plumb, Leonardo Badea, Georgeta-Carmen Holban, Corneliu Ştefan, Oana-Silvia Vlăducă

    PNL: Preda Cezar

    USR: Dumitru Lupescu

    Senat – 3 locuri

    PSD: Adrian Ţuţuianu, Titus Corlăţean

    PNL: Caracota Iancu

     

    DOLJ

    Camera Deputaţilor – 10 locuri

    PSD: Lia Olguţa Vasilescu, Ion Călin, Alina Elena Tănăsescu, Alexandra Presură, Florinel Stancu, Eliza Mădălina Peţa

    PNL: Giugea Nicolae, Stroe Ionuţ Marian

    USR: Adrian-Claudiu Prisnel

    ALDE: Ion Cupa

    Senat – 4 locuri

    PSD: Iulian Claudiu Manda, Radu Cosmin Preda, Elena Lavinia Craioveanu

    PNL: Oprea Mario Ovidiu

     

    GALAŢI

    Camera Deputaţilor – 9 locuri

    PSD: Viorel Ştefan, Florin Popa, Lucreţia Roşca, Nicolae Dobrovici-Bacalbaşa, Mitică-Marius Mărgărit

    PNL: Dobre Victor Paul

    USR: Bogdan Ionel Rodeanu

    ALDE: Eugen Durbacă

    PMP: Cătălin Cristache

    Senat – 4 locuri

    PSD: Ionel-Daniel Butunoi, Nicolae Marin

    PNL: Stângă George Cătălin

    USR: George-Edward Dircă

     

    GIURGIU

    Camera Deputaţilor – 4 locuri

    PSD: Răzvan-Alexandru Cuc, Ioan Alexandru Andrei, Cristina-Elena Dinu

    ALDE: Petcu Toma Florin

    Senat – 2 locuri

    PSD: Niculae Bădălău, Ovidiu Cristian Dan Marciu

     

    GORJ

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PSD: Victor-Viorel Ponta, Mihai Weber, Alin Vasile Văcaru, Elvira Şarapatin

    PNL: Dan Vîlceanu

    Senat – 2 locuri

    PSD: Florin Cârciumaru

    ALDE: Iriza Scarlat

     

    HARGHITA

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    UDMR: Kelemen Hunor, Korodi Attila, Bende Sandor, Benedek Zakarias, Sebestyen Csaba-Istvan

    Senat – 2 locuri

    UDMR: Verestóy Attila, Tánczos Barna

     

    HUNEDOARA

    Camera Deputaţilor – 6 locuri

    PSD: Laurenţiu Nistor, Natalia-Elena Intotero, Ilie Toma, Petru-Sorin Marica

    PNL: Heiuş Lucian

    ALDE: Surgent Marius-Gheorghe

    Senat – 3 locuri

    PSD: Cornel-Cristian Resmeriţă, Viorel Salan

    PNL: Hărău Eleonora Carmen

     

    IALOMIŢA

    Camera Deputaţilor – 4 locuri

    PSD: Mihăiţă Găină, Andrei Pop, Ştefan Muşoiu

    PNL: Gheorghe Tinel

    Senat – 2 locuri

    PSD: Marian Pavel

    PMP: Gabi Ionaşcu

     

    IAŞI

    Camera Deputaţilor – 12 locuri

    PSD: Camelia Gavrilă, Nicolae Bănicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Cîtea, Silviu Nicu Macovei, Vasile Axinte

    PNL: Bodea Marius, Oprea Dumitru, Alexe Costel

    USR: Cosette-Paula Chichirău

    ALDE: Varujan Vosganian

    PMP: Petru Movilă

    Senat – 5 locuri

    PSD: Doru Adrian Pănescu, Victorel Lupu, Vasile Toma

    PNL: Scântei Laura Iuliana

    USR: Dan Lungu

     

    ILFOV

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PSD: Alexandra-Corina Bogaciu, Constantin Cătălin Zamfira

    PNL: Gheorghe Andrei Daniel, Culeafa Mihai

    USR: Cornel Zainea

    Senat – 2 locuri

    PSD: Emanuel-Gabriel Botnariu

    PNL: Pauliuc Nicoleta

     

    MARAMUREŞ

    Camera Deputaţilor – 7 locuri

    PSD: Gheorghe Şimon, Marius-Sorin-Ovidiu Bota, Călin-Vasile-Andrei Matei

    PNL: Cherecheş Viorica

    USR: Vlad Emanuel Duruş

    UDMR: Apjok Norbert

    PMP: Adrian Todoran

    Senat – 3 locuri

    PSD: Sorina Pintea

    PMP: Severica Rodica Covaciu

     

    MEHEDINŢI

    Camera Deputaţilor – 4 locuri

    PSD: Constantin Truşcă, Vlad Bontea, Alexandru Bălănescu

    PNL: Popescu Virgil Daniel

    Senat – 2 locuri

    PSD: Liviu-Lucian Mazilu

    ALDE: Sibinescu Ionut

     

    MUREŞ

    Camera Deputaţilor – 8 locuri

    PSD: Corneliu-Florin Buicu, Gheorghe-Dinu Socotar

    PNL: Oprişcan Mihai Doru

    USR: Lavinia Abu Amra

    UDMR: Vass Levente, Csép Andrea, Biró Zsolt

    PMP: Marius Paşcan

    Senat – 4 locuri

    PSD: Aurel-Horea Soporan

    PNL: Chirteş Ioan Cristian

    UDMR: Novák Csaba-Zoltán, Császár Károly Zsolt

     

    NEAMŢ

    Camera Deputaţilor – 8 locuri

    PSD: Ioan Munteanu, Dănuţ Andruşca, Ciprian-Constantin Şerban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie

    PNL: Cozmanciuc Mugur, Leoreanu Laurenţiu

    USR: Iulian Bulai

    Senat – 3 locuri

    PSD: Emilia Arcan, Dan Manoliu

    PNL: Ţapu Nazare Eugen

     

    OLT

    Camera Deputaţilor – 6 locuri

    PSD: Florin Iordache, Dan Ciocan, Alexandru Stănescu, Marius-Ionel Iancu

    PNL: Ştirbu Gigel Sorinel

    ALDE: Niţă Mihai

    Senat – 3 locuri

    PSD: Paul Stănescu, Renică Diaconescu

    PNL: Mirea Siminica

     

    PRAHOVA

    Camera Deputaţilor – 11 locuri

    PSD: Rodica Paraschiv, Cornel Nanu, Andrei Nicolae, Laura-Mihaela Moagher, Ludmila Sfîrloagă

    PNL: Ionescu George, Prisca Răzvan Sorin, Anastase Roberta Alma

    USR: Dan Răzvan Rădulescu

    ALDE: Gavrilescu Graţiela

    PMP: Cătălina Bozianu

    Senat – 5 locuri

    PSD: Emanoil Savin, Ştefan-Radu Oprea

    PNL: Dumitrescu Iulian

    USR: George Nicolae Marussi

    ALDE: Teodor Meleşcanu

     

    SATU MARE

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PSD: Ioana Bran, Octavian Petric

    PNL: Nicoară Romeo Florin

    UDMR: Magyar Lóránd, Erdei-Dolóczki István

    Senat – 2 locuri

    PSD: Gabriel-Beniamin Leş

    UDMR: Turos Lóránd

     

    SĂLAJ

    Camera Deputaţilor – 4 locuri

    PSD: Iuliu Nosa

    PNL: Bode Lucian Nicolae

    UDMR: Seres Denes

    PMP: Liviu Ioan Balint

    Senat – 2 locuri

    PSD: Gheorghe Pop

    PMP: Vasile Cristian Lungu

     

    SIBIU

    Camera Deputaţilor – 6 locuri

    PSD: Ovidiu-Ioan Sitterli, Ioan Terea

    PNL: Raluca Turcan, Nicolae Neagu, Constantin Şovăială

    USR: Ilie-Dan Barna

    Senat – 3 locuri

    PSD: Viorel Arcaş, Nicolae Avram

    PNL: Mircea Cazan

     

    SUCEAVA

    Camera Deputaţilor – 10 locuri

    PSD: Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Cătălin-Ioan Nechifor, Alexandru Rădulescu, Emilian-Iuliu Havrici

    PNL: Bălan Ioan, Fador Angelica, Gheorghiu Bogdan, Mihălescul Dumitru

    ALDE: Baisanu Stefan-Alexandru

    Senat – 4 locuri

    PSD: Ioan Stan, Virginel Iordache

    PNL: Cadariu Constantin Daniel

    ALDE: Niţă Ilie

     

    TELEORMAN

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PSD: Nicolae Liviu Dragnea, Adrian Ionuţ Gâdea, Valentin Gabriel Boboc

    PNL: Calista Mara Daniela

    ALDE: Calota Florica Ica

    Senat – 2 locuri

    PSD: Carmen Daniela Dan

    PNL: Pîrvulescu Eugen

     

    TIMIŞ

    Camera Deputaţilor – 10 locuri

    PSD: Călin-Ionel Dobra, Alfred-Robert Simonis, Radu-Adrian Pau, Bianca-Miruna Gavriliţă

    PNL: Marilen Pirtea, Ben Oni Ardelean, Pavel Popescu

    USR: Cătălin Drulă

    ALDE: Cucsa Marian Gheorghe

    PMP: Cornel Sămărtinean

    Senat – 4 locuri

    PSD: Eugen Dogariu, Adrian-Nicolae Diaconu

    PNL: Alina Gorghiu

    USR: Nicu Fălcoi

     

    TULCEA

    Camera Deputaţilor – 4 locuri

    PSD: Andaluzia Luca, Lucian-Eduard Simion

    PNL: Gudu Vasile, Siscu George

    Senat – 2 locuri

    PSD: Eugen-Orlando Teodorovici

    PMP: Ion Ganea

     

    VASLUI

    Camera Deputaţilor – 7 locuri

    PSD: Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Ioan Stativă, Aurel Căciulă

    PNL: Olteanu Daniel

    USR: Mihai-Cătălin Botez

    PMP: Corneliu Bichineţ

    Senat – 3 locuri

    PSD: Gabriela Creţu, Doina Silistru

    ALDE: Hadârcă Ion

     

    VÂLCEA

    Camera Deputaţilor – 6 locuri

    PSD: Vasile Cocoş, Daniela Oteşanu, Ştefan-Ovidiu Popa, Eugen Neaţă

    PNL: Buican Cristian

    ALDE: Lovin Dumitru

    Senat – 2 locuri

    PSD: Bogdan Constantin Matei

    PNL: Bulacu Romulus

     

    VRANCEA

    Camera Deputaţilor – 5 locuri

    PSD: Angel Tîlvăr, Dragoş-Petruţ Bârlădeanu, Nicuşor Halici, Tudoriţa-Rodica Boboc

    PNL: Ştefan Ion

    Senat – 2 locuri

    PSD: Cristian-Sorin Dumitrescu

    PNL: Toma Cătălin Dumitru

     

    DIASPORA

    Camera Deputaţilor – 4 locuri

    PNL: Mihai Voicu

    USR: Manuel Costescu

    PMP: Constantin Codreanu, Doru Petrişor Coliu

    Senat – 2 locuri

    PNL: Viorel Riceard Badea

    USR: Radu Mihail

    Grupul minorităţilor naţionale, altele decât cea maghiară, din Camera Deputaţilor este format din: Ecaterina Orbean, Varujan Pambuccian, Silviu Vexler, Miron Ignat, Daniel Vasile, Slavoliub Adnagi, Ibraim Iusein, Petronela-Mihaela Csokany, Bogdan Alin Stoica, Mariana-Venera Popescu, Dragoş Gabriel Zisopol, Giurgeci Slobodan Ghera, Ovidiu Ganţ, Victoria Longher, Andi Gabriel Grosaru, Iulius Firczak.

     

    Sursa: digi24.ro

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    6 + 2 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.