Cinci cetăţeni din Sri Lanka și Siria, ascunși în două camioane la PTF Nădlac
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac au depistat cinci cetăţeni din Sri Lanka și Siria care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria, ascunşi în două camioane ce transportau fructe, legume și iaurt, transporturile având ca destinație societăți comerciale din Italia și Norvegia.
„La Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră pe sensul de ieşire din țară, un cetățean român și unul turc, aflați la volanul unor ansambluri rutiere înmatriculate în România și Turcia. Șoferii transportau, conform documentelor de însoțire a mărfii, fructe, legume și iaurt pentru societăți comerciale din Italia și Norvegia.
În urma efectuării controlului amănunțit efectuat asupra mijloacelor de transport, au fost descoperiţi cinci cetăţeni străini, trei dintre ei ascunşi în lada de depozitare situată sub semiremorcă, iar ceilalți doi în spațiul destinat odihnei șoferului din cabina capului tractor.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru cercetări unde, în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Sri Lanka și Siria, cu vârste cuprinse între 22 și 31 de ani.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferi și tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii depistați ascunși în mijloacele de transport, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie dispuse măsurile legale care se impun”, au transmis reprezentanții Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad.

Citește și: Măsuri de fluidizare în punctele de frontieră la graniţa cu Ungaria şi Bulgaria













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)