Chindia s-a salvat dramatic de la retrogradare! A câștigat la lovituri de departajare cu Chiajna

de - | 29 mai 2022, 11:55 PM | Sport

0

Chindia Târgoviște a câștigat la loviturile de departajare în fața Concordiei Chiajna cu scorul de 1-0 (4-1 d.l.d). Astfel, după cele două manșe ale barajului, echipa antrenată de Emil Săndoi va evolua și în sezonul următor în Liga 1.

Dâmbovițenii au dominat partida de la început la final, însă elevii lui Emil Săndoi au reușit să marcheze pe „Ilie Oană” din Ploiești abia la finalul timpului regulamentar.

Încă de la startul partidei, Chindia putea marca prin Șerban care a șutat de la distanță puțin pe lângă poarta lui Aldescu. Chamed a centrat și el periculos în minutul 14, dar lui Florea i-au lipsit doar câțiva centimetri pentru a înscrie în poarta celor de la Chiajna, scrie digisport.ro.

Același Chamed a șutat puternic de la distanță câteva minute mai târziu, dar mingea a trecut peste poartă.

Elevii lui Săndoi au fost aproape de gol în minutul 21. Aldescu a boxat un balon expediat de Dulca, Popadiuc a ajuns la balon și a șutat pe lângă portarul Chiajnei, dar Palmeș a intervenit salvator.

Concordia Chiajna a avut o ocazie imensă de gol în minutul 30. Plazonja a centrat în fața porții pentru Neluț Roșu, dar acesta nu a reușit să înscrie.

Repriza a doua a fost controlată tot de elevii lui Săndoi. În minutul 50, Florea a avut o execuție superbă de la marginea careului. Acesta a încercat un lob cu latul, dar mingea a aterizat pe plasa porții.

Popadiuc a șutat puternic din apropierea porții în minutul 57, dar balonul a nimerit bara laterală. Câteva minute mai târziu, tot dâmbovițenii puteau marca. Aldescu a respins un balon trimis de Dulca, iar Șerban a șutat din prima peste poartă.

În minutul 85, Șerban a șutat de la marginea careului, dar Aldescu a reușit să rețină balonul. Totuși, în primul minut suplimentar, Chamed a marcat cu capul și a trimis partida în prelungiri.

În cele două reprize ale prelungirilor, cele două formații nu și-au mai creat ocazii la fel de periculoase, iar meciul s-a decis la loviturile de departajare.

Căbuz a apărat șuturile expediate de Sokovic și Palmeș, iar Chindia ca evolua și sezonul următor în Liga 1, notează digisport.ro.