Cel puţin 21 de morţi și sute de răniți în urma a două atentate antişiite comise în Irak





Cel puţin 21 de persoane au fost ucise, iar alte sute au fost rănite după ce terorişti sinucigaşi aflaţi la bordul unor ambulanţe încărcate cu explozibil s-au aruncat în aer duminică în două oraşe din Irak, anunţă Mediafax, citând site-ul agenţiei Reuters.
Atentatele au avut loc în oraşele Tikrit şi Samarra, cu populaţie majoritar şiită.
În Tikrit, 13 persoane au fost rănite după ce o ambulanţă a explodat în partea de sud a oraşului.
Un alt atac a vizat Moscheea şiită Al-Askari, situată în Samarra. În acest atentat au fost ucise cel puţin opt persoane, inclusiv doi pelerini iranieni.
sursa: Mediafax.ro
Comentariile portalului
Și în UDMR sunt astfel de oameni? Răspuns:da. Spre surprinderea celor care idealizau aceasta formațiune politică(sa zicem, deși nu e partid politic) .
Distinsă doamna Luci,chiar dacă sărutați dosul,mîinile și poalele domnului primar nu sunteți cu nimic mai bine văzută de către cititor nici de (...)
Copiii mânca crenvurștii în grădinițe și dulciuri turcești și asta se laudă aici...nu mai spun de condițiile din grădinițe, tot ce (...)