duminicã, 16 iunie, 2024

Special Arad Logo

    Lista câștigătorilor la Cannes 2024. Palme D’Or, obținut de filmul „Anora”, „All we imagine as light” al regizoarei Payal Kapadia a primit Marele Premiu

    de - | 25 mai 2024, 10:47 PM | Film | Recomandările editorilor

    0

    Premiul Palme D’Or al Cannes 2024 a fost obținut de filmul „Anora”, realizat de Sean Baker, în timp ce premiul cel mare a fost obținut de regizoarea indiancă Payal Kapadia. Cea de-a 77-ediție a Festivalului de la Cannes a punctat sâmbătă, la ceremonia de încheiere a regalului cinematrografiei internaționale, o premieră când pentru prima dată un premiu a fost obținut de o actriță transgender, Karla Sofía Gascón, deși premiul pentru cea mai bună interpretare feminină a fost unul pentru întregul colectiv feminin al filmului „Emilia Perez”, scrie Hotnews.

    Lista câștigătorilor competiţiei oficiale la cea de-a 77-a ediţie a festivalului Cannes

    Palme d’Or: “Anora”, Sean Baker;

    Marele Premiu a fost obținut Payal Kapadia cu „All we imagine as light”;

    Premiul pentru cel mai bun regizor a fost câștigat de Miguel Gomes pentru filmul „Grand Tour”;

    Premiul Juriului – „Emilia Perez”;

    Premiul special pentru scenariu a fost câștigat de pelicula „The Seed Of The Sacred Fig”, a regizorului iranian Mohammad Rasoulof;

    Premiul pentru interpretare masculină a fost obținut de Jesse Plemons pentru rolul din Kinds of Kindness, a lui Yorgos Lanthimos;

    Premiul competiţiei oficiale pentru interpretare feminină a fost acordat actrițelor filmului „Emilia Perez”. Premiul a fost ridicat de actrița trans Karla Sofía Gascón;

    Premierul pentru scenariu a fost câștigat de Coralie Fargeat, pentru „The Substance”;

    Premiile Un Certain Regard, principala secţiune paralelă

    Marele premiu – „Black Dog”, regizat de Hu Guan;

    Premiul Juriului – „L’histoire de Souleymane”, regizat de Boris Lojkine;

    Premiul pentru cel mai bun regizor a fost împărțit anul acesta – „The Damned”, Roberto Minervini;

    „On Becoming a Guinea Fowl”, Rungano Nyoni;

    Premiul pentru Cel mai bun actor – Abou Sangare, pentru rolul din „L’histoire de Souleymane”;

    Premiul pentru cea mai bună actriță – Anasuya Sengupta, pentru rolul din „The Shameless”;

    Premiul Tinereții (Youth Prize) – Holy Cow, regizat de Louise Courvoisier, care este la primul său lungmetraj;

    Alte premii:

    Camera d’Or: „Armand”, Halfdan Ullman Tondel;

    Mențiune specială Camera d’Or: „Mongrel”, Chiang Wei Liang, You Qiao Yin;

    Scurtmetraj Palme d’Or: „The Man Who Could Not Remain Silent”, Nebojša Slijepčević;

    Mențiune specială de scurtmetraj: „Bad for a Moment”, Daniel Soares;

    Premiul pentru documentar Golden Eye: „Ernest Cole: Lost and Found” și „The Brink of Dreams”;

    Queer Palm: „La trei kilometri până la sfârșitul lumii”;

    Palm Dog: Kodi, „Câinele Palme”;

    Palme d’Or onorific, pentru întreaga carieră: George Lucas, cunoscut pentru „Războiul Stelelor” și „Indiana Jones” și legenda japoneză de animație Studio Ghibli, primul grup care a primit premiul.

    Sursa: hotnews.ro

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    0 + 2 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.