vineri, 29 martie, 2024

Brazilia a câștigat din nou titlul olimpic la fotbal după ce a învins Spania în prelungiri

de - | 7 august 2021, 7:50 PM | Sport

0

Brazilia și-a păstrat titlul olimpic la fotbal masculin! În marea finală de sâmbătă, Spania a fost învinsă dramatic, după prelungiri, scor 1-2.

După ce a câștigat turneul olimpic din 2016, Brazilia s-a impus și la Tokyo, însă a făcut-o cu emoții, după victoria în fața Spaniei, scor 2-1. La Yokohama, Richarlison a ratat un penalty în prima repriză, dar Brazilia a intrat în avantaj la pauză, după golul lui Cunha.

Oyarzabal a împins meciul în prelungiri după ce a înscris în minutul 61, dar Malcom a devenit eroul Braziliei, după ce a marcat superb în a doua repriză a prelungirilor, în minutul 108, scrie prosport.ro.

La final, Dani Alves a plâns de bucurie pe gazon, în condițiile în care titlul olimpic era printre puținele cu adevărat importante care îi lipseau dintr-un palmares extrem de bogat. Fostul jucător al Barcelonei a cucerit de trei ori Liga Campionilor, iar în Spania a fost de nouă ori campion în tricoul catalanilor.

Cu 38 de trofee câștigate, Dani Alves tocmai i-a depășit pe legendarii Iniesta și Messi (37 de trofee), încheie prosport.ro.