Biblioteca Județeană „A. D. Xenopol” Arad susține participarea tinerilor prin podcasting în cadrul proiectului european „Bridging Beats”
Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad se alătură demersurilor de promovare a participării civice și a exprimării creative a tinerilor prin implicarea în proiectul european „Bridging Beats – A European Collaboration to Support Youth Participation Through Podcasting”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin programul Erasmus+.
Atelierul se va desfășura în Sala ASTRA a Bibliotecii Județene „Alexandru D. Xenopol” Arad, joi, 18 iunie 2026, începând cu ora 17:00.
Proiectul pornește de la o realitate tot mai evidentă: mulți tineri se simt deconectați de formele tradiționale de participare democratică și de viața publică. În acest context, podcastingul și alte formate audio devin instrumente accesibile și atractive prin care aceștia își pot explora identitatea, își pot exprima opiniile și pot aborda teme relevante pentru comunitățile din care fac parte.
„Bridging Beats” își propune să demonstreze modul în care metodele educaționale bazate pe sunet și producția de podcasturi pot contribui la implicarea civică și socială a tinerilor, în special a celor cu oportunități reduse. Prin instrumente creative și metode non-formale de învățare, proiectul urmărește să facă participarea democratică mai accesibilă și mai relevantă pentru noile generații.
Coordonat de Fédération Léo Lagrange (Franța), proiectul reunește organizații partenere din patru țări europene: EIVA România, KASA Swiss Humanitarian Foundation (Armenia) și Agenzia per la Promozione dei Giovani (Italia).
În cadrul acestui atelier, participanții vor învăța despre educația media și vor descoperi cum funcționează producția audio. Aceștia vor explora utilizarea echipamentelor de înregistrare, vor exersa tehnici de comunicare și intervievare și vor crea propriile materiale audio. Activitatea va contribui la dezvoltarea gândirii critice, a creativității și a competențelor digitale.
Prin implicarea sa în această inițiativă, Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad își reafirmă rolul de spațiu al dialogului, creativității și participării active, susținând dezvoltarea competențelor media și a exprimării libere în rândul tinerilor.
Participarea este gratuită, iar înscrierea se realizează prin completarea formularului online AICI.
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)