ANPC a verificat peste 400 de comercianţi de pneuri uzate din toată ţara. Amenzi de 1,2 milioane de lei





Comisarii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) au verificat peste 400 de comecianţi de pneuri uzate din toată ţara şi în urma neregulilor găsite au fost date amenzi de 1,2 milioane de lei. Ei au oprit definitiv de la vânzare 8.200 de bucăţi de pneuri şi temporar peste 20.000 de bucăţi.
Reprezentanţii ANPC au anunţat, miercuri, că au desfăşurat, la nivelul întregii ţări, în perioada 16 – 27 septembrie, o serie de acţiuni de verificare pentru a verifica respectarea prevederilor legale la comercializarea pneurilor uzate, ca parte a unei tematici de control.
Au fost verificaţi 438 de operatori economici, la 382 dintre aceştia constatându-se abateri de la legislaţia în vigoare.
În urma deficienţelor constatate comisarii ANPC au dat 273 de amenzi, în valoare de circa 1,2 milioane lei, au oprit temporar de la comercializare peste 20.000 de bucăţi de pneuri şi definitiv aproximativ 8.200 de bucăţi în valoare de peste 700.000 lei.
Sursa: News.ro.
Comentariile portalului
PS Iar după ce-l veți scrie și-i veți da și un titlu, probabil veți întelege că autorul știe totdeauna cel mai bine ce vrea să transmită prin (...)
Repet: aștept cu nerăbdare articolul.
Domnului primar,cat si consilierilor lachei locali,le uram ca sa aiba nevoie cat mai curand de serviciile medicale,insa nu din comuna,ci de spital,pentru a realiza marsavia (...)