Mașină abandonată, transformată în locuință insalubră în zona Tricoul Roșu
Joi, 22 mai, polițiștii locali au identificat și soluționat, în zona fostei fabrici „Tricoul Roșu”, un focar de infecție generat de un om al străzii care s-a „gospodărit” lângă o mașină abandonată pe domeniul public.
R.Ș.D., în vârstă de 53 de ani, beneficiar în trecut al serviciilor Adăpostului de Noapte, a fost sancționat în repetate rânduri cu neacordarea serviciilor sociale, fiind găsit sub influența băuturilor alcoolice. Deși, ca și alte persoane aflate în aceeași situație, a fost consiliat cu privire la efectele nocive ale alcoolului asupra stării de sănătate, nu s-a reușit scoaterea acestuia din starea de risc social, iar încercarea încadrării în muncă a eșuat în repetate rânduri.
Bărbatul a fost pus să aducă locația respectivă la starea inițială. Strădania lui fiind insuficientă, Dispeceratul Poliției Locale a solicitat sprijinul operatorului de salubrizare în vederea igienizării zonei afectate.
„Reiterăm deținătorilor de autoturisme importanța eliberării domeniului public de „rablele” lăsate pe străzile municipiului, cu lunile sau anii, ocupând locuri de parcare ori devenind loc de depozitare a deșeurilor. În zeci de situații, când a survenit decesul proprietarilor ori părăsirea orașului/țării, îndeplinirea procedurii legale de trecere în patrimoniul municipiului sau simpla îndepărtare a rablelor, depind de sprijinul continuu acordat de locatarii avizați, pentru contactarea și responsabilizarea deținătorilor.
Arădenii care dețin informații referitor la astfel de mașini, abandonate perioade lungi pe domeniul public, pot semnala prezența acestora la Serviciul Dispecerat, care își desfășoară activitatea în regim de permanență, la numărul gratuit de telefon 0257/939”, transmite Poliția Locală.
Citește și:














Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)