Om de afaceri din Arad, trimis în judecată pentru că a depus acte false la licitații pentru a câștiga contracte de deszăpezire





Un om de afaceri din Arad a fost trimis în judecată, în stare de libertate, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad pentru că a depus acte false pentru ca firma sa să câștige contracte de deszăpezire pe autostrada A1, dar și pe drumurile din județele Arad, Timiș, Caraș-Severin și Hunedoara. Este vorba despre afaceristul Marius Cosma.
Potrivit procurorilor, omul de afaceri a săvârșit trei infracțiuni de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, trei infracțiuni de tentativă la înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, două infracțiuni de uz de fals și o infracțiune de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.
„La nivelul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad s-a dispus trimiterea în judecată la data de 10.04.2025 în stare de libertate a unui inculpat pentru săvârșirea a trei infracțiuni de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, trei infracțiuni de tentativă la înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, două infracțiuni de uz de fals și o infracțiune de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.
În fapt, în calitate de administrator și asociat unic la o societate comercială cu sediul pe raza județului Arad, inculpatul a indus în eroare Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere cu ocazia unor licitații organizate pentru servicii de deszăpezire pe autostrada A1, pe raza județelor Arad, Timiș, Caraș Severin și Hunedoara, în cursul anului 2020, depunând mai multe înscrisuri falsificate în baza cărora ofertele depuse de către societatea comercială administrată de către inculpat au fost declarate câștigătoare.
Facem precizarea că întocmirea rechizitoriului din data de 10.04.2025 și trimiterea în judecată reprezintă o etapă a procesului penal și nu este de natură a înfrânge principiul prezumţiei de nevinovăţie”, a transmis Biroul de Informare şi Relaţii Publice din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad.
Marius Cosma este nimeni altul decât denunțătorul fostului directorului Florea Dascălu (fost şef al Direcţiei de Întreţinere Drumuri Naţionale şi Autostrăzi a CNAIR), prins de procurori în toamna lui 2022, în flagrant, când lua mită.
Comentariile portalului
Cum o va drege? Dând afara mii de profesori? România educata🤣
Se renovează atâtea școli pe pnrr au afișate tablele cu informațiile despre șantiere? Dar noua hala de la obor are tabla explicativa cum se cere pt orice (...)
Singurul minus al Timișoarei e ca e victima propriului succes financiar-capitalist, atrăgând oameni din toată țara și regiunea de graniță și devenind haotică și că din lipsă (...)